Severokorejští pohraničníci zadrželi ruskou loď Sjanchajliň 8, která patří Severovýchodní rybářské společnosti, řekl ruským médiím náměstek ředitele Sergej Sedler. (Foto: Wikimedia)

K incidentu došlo v noci na 17. července ve čtyři hodiny ráno. Podle slov Sedlera došlo k obsazení lodi ve vzdálenosti 55 námořních mil od hranice KLDR.

Dodal, že na loď se během plavby dostali příslušníci severokorejské vlády a vypnuli všechny komunikační prostředky, následně směřovali do přístavu Wonsan. Na palubě lodi se nacházelo 17 členů posádky, včetně dvou občanů Jižní Korei.

Náměstek ředitele společnosti upřesnil, že zatím nemá kontakt s posádkou a ruským diplomatům v Severní Korei se teprve včera podařilo navštívit zadrženou loď. Námořníky přitom zatím nepustili z lodi, kromě kapitána, jeho asistenta a dvou jihokorejských specialistů, kteří se nacházejí v hotelu pod dohledem.

Sedler si kromě toho stěžoval na podmínky, v nichž se nacházejí zadržení. Na lodi není ventilace, teplota se pohybuje na hranici plus 30 až 35 stupňů. Každý den se provádějí výslechy. Existuje nebezpečí, že na lodi dochází voda a potraviny.

Ruští diplomaté, ani sama společnost neví, kdy začne soud s posádkou.

Pracovníci ruského konzulátu v KLDR se v pondělí setkali s kapitánem, jeho asistentem a rybáři, kteří se nacházejí na lodi. Podle slov pracovníka ministerstva zahraničních věcí ve Vladivostoku, diplomaté se snaží situaci se zadrženou lodí vyřešit.

Zdroj:  reuters.com