Ruský ministr zahraničí Lavrov v níže uvedeném videu vysvětluje, co znamená čerpání devizových rezerv. (Foto: Wikimedia)

Lavrov o placení za plyn v rublech:

Naše peníze byly ukradeny. Více než 300 miliard eur. Prostě ji vzali a ukradli! Většinu částky obdrží za dodávky plynu a ropy. To bylo možné, protože podle vašich pravidel byl Gazprom nucen držet peníze na svých účtech v západních bankách. A když chtěli Rusko potrestat, vzali a ukradli tyto peníze.

A nyní nám říkají: „Obchodujte dál jako dosud, peníze budou ležet u nás, a až je budeme chtít, dáme si je zase do kapsy.“ To je důvod.

Nyní jsme navrhli, aby dodávky byly považovány za zaplacené nikoliv v okamžiku, kdy eura nebo dolary dorazí do Gazprombank, ale až po jejich přepočtu na rubly, které již nemohou být ukradeny. To je celý příběh. Naši partneři jsou si toho dobře vědomi.

Pro kupující se nic nemění. Stále platí v eurech a dolarech částky uvedené ve smlouvě. Konverze se provádí dodatečně. Ale my prostě nemáme právo dovolit Západu, aby pokračoval ve svých zlodějských zvycích před našimi vlastními lidmi.