Americké ministerstvo zahraničních věcí znovu obvinilo oficiální Damašek z použití chemických zbraní. Předtím američtí politici tvrdili, že jsou náznaky použití zakázaných zbraní v Sýrii a slibovali rychlou a adekvátní odpověď v případě, že se vše potvrdí. (Foto: Wikipedia)

Dříve Ministerstvo zahraničí USA zveřejnilo zprávu tiskového mluvčího úřadu Mograna Ortaguse, ve které se informovalo o náznacích chemických zbraní v Sýrii.

„Bohužel stále vidíme náznaky toho, že režim (syrského prezidenta Bašára – pozn. red.) Asada možná zase používá chemické zbraně, včetně předpokládaného úderu na severozápadě Sýrie ráno 19. května. Ještě sbíráme informace o tomto incidentu,“ stojí v prohlášení.

Pak ale se ukázalo, že USA zatím nemohou podpořit svá obvinění pevnými důkazy.

Zvláštní zástupce USA pro Sýrii James Jeffrey ve svém projevu ve výboru pro mezinárodní vztahy sněmovny reprezentantů Spojených států prohlásil, že Washington zatím nemůže potvrdit možné použití chemických zbraní v syrské provincii Idlib.

„Velmi pozorně sledujeme situaci, a také informace o použití chemických zbraní. Zatím to nemůžeme potvrdit, ale sledujeme to,“ uvedl Jeffrey.

Zároveň zvláštní zástupce USA pro Sýrii tvrdí, že syrská vláda stále „zvažuje“ možnosti použití chemických zbraní, prý ve snaze pomoct pozemní útokům.

Dříve vedoucí ruského centra pro usmíření znesvářených stran v Sýrii generál Viktor Kupčišin informoval o tom, že syrští ozbrojenci plánují nafingovat chemický útok v obci Džardžanaz a ve městě Sarakíb, kde již byla shromážděna skupina běženců. Podle něj teroristé mají dispozici velké množství otravných látek, které přidávají do munice, aby tím inscenovali používání chemických zbraní ze strany vládních vojsk proti civilnímu obyvatelstvu.

Navíc podle informací ruského centra pro usmíření znesvářených stran v Sýrii teroristé ze skupiny Hay'at Tahrir al-Sham* vytvořili speciální skupinu pro použití falešných zpráv o chemických útocích, takzvané „chemické křídlo“. Kupčišin uvedl, že situace na jihu idlibské zóny deeskalace je zkomplikována snahou velení teroristů používat pro vyostření konfliktu lživé materiály o použití chemických zbraní ze strany vládních vojsk.

Zdroj:  nytimes.com