Nový Superman Jonathan Kent, který je synem Clarka Kenta a Lois Laneové, brzy naváže romantický vztah s mužem, oznámilo v pondělí nakladatelství DC Comics. (Foto: Twitter/Tom Tailor)

Tento vztah mezi osobami stejného pohlaví je jen jedním ze způsobů, jak Jonathan Kent, který si říká Jon, dokazuje, že je jiným Supermanem než jeho slavný otec, píše The New York Times.

Od července, kdy začal vycházet jeho nový seriál Superman: Son of Kal-El, Jon bojoval proti požárům způsobeným klimatickými změnami, zmařil střelbu na střední škole a protestoval proti deportaci uprchlíků v Metropolis.

Vystoupení Supermana, snad nejarchetypálnějšího amerického superhrdiny, je pozoruhodným momentem i v době, kdy se mnoho komiksů hlásí k rozmanitosti a zkoumá naléhavé sociální problémy, uvádí se v článku.

Batmanův parťák Robin nedávno přiznal romantické city k mužskému příteli (nikoli Dicku Graysonovi – který byl Batmanovým partnerem více než čtyři desetiletí – ale Timu Drakeovi). A v novém komiksu o Aquamanovi vystupuje homosexuální černoch, který se má stát titulním hrdinou.

Jeden z prvních mainstreamových komiksů, v němž se objevili gayové nebo lesby, vyšel v roce 1980. Nebylo to pozitivní zobrazení. V příběhu se Bruce Banner, alter ego marvelovského Hulka, ocitne v Y.M.C.A., kde se ho dva gayové pokusí znásilnit. Situace se začala vyvíjet v roce 1992, kdy se přiznal Northstar, další marvelovský hrdina.

Ačkoli Superman není prvním hrdinou L.G.B.T.Q. a nebude ani posledním, podle komiksových odborníků je na Supermanově coming outu něco obzvlášť významného. „Není to Northstar, o kterém vaše teta nikdy neslyšela,“ řekl Glen Weldon, autor knihy „Superman: The Unauthorized Biography“ a spolumoderátor pořadu Pop Culture Happy Hour na N.P.R.

Nedávný vývoj, který komiksy mapují, se setkal s určitým ohlasem. V srpnu, když se začaly šířit zvěsti o vývoji Supermana, si komentátor na jedné webové stránce stěžoval, že „Marvel a DC zničily své postavy, aby se zalíbily probuzené lůze, která si komiksy ani nekupuje“. Jiní však nad novinkou jásali: „Je hezké vidět, že queer superhrdinové jsou nyní více v kurzu, jsem velmi rád, že lidé jako já jsou hlavními postavami,“ napsal komentátor na jiné stránce.

Jonathan Kent letos převzal plášť Supermana po boku svého otce. Verze Supermana s Clarkem Kentem byla představena v roce 1938. V roce 1996 se oženil s Lois Laneovou. Jonathan byl představen v roce 2015 a – přeskočme spoustu komiksových vylomenin – strávil nějaký čas jako Superboy, než ho jeho otec povzbudil, aby se stal novým Supermanem.

Zdroj: nytimes.com