Kanadský premiér Justin Trudeau v pondělí prohlásil, že protestní akce proti koronavirovým omezením, které zahájili v hlavním městě Ottawě řidiči kamionů, musí být zastaveny, a podotkl, že mají záporný vliv na národní ekonomiku a každodenní život občanů. (Foto: Twitter)

„Tyto osoby se pokoušejí zablokovat naši ekonomiku, naši demokracii a každodenní život našich občanů. Je třeba s tím přestat,“ řekl Trudeau ve svém vystoupení před členy federálního parlamentu.

Jak podotkl šéf vlády, obyvatelé Ottawy „si nezaslouží, aby byli pronásledováni ve vlastních čtvrtích“.

Kanadské úřady vyzývají protestující řidiče, aby akci zastavili, a uvádí, že to nesmí být precedentem do budoucna, uvedl dříve na tiskové konferenci ministr veřejné bezpečnosti Kanady Marco Mendicino.

„Bude z toho hrozný precedens, jako když už jsi přijel do metropole s těžkým zařízením, můžeš se domoci změny pravidel,“ řekl ministr veřejné bezpečnosti.

Podle jeho slov úřady „nemohou rozzuřenému davu dovolit, aby změnil kurs na záchranu životů“, řekl Mendicino.

Jak prohlásil v souvislosti s touto situací ministr veřejné bezpečnosti, obyvatelé země „věří v mír, pořádek a dobrou vládu v Kanadě“.

Víc než kdykoli předtím se musíme navzájem podporovat nezávisle na stranách… „nikdo není nad zákon“, řekl a vyzval politiky země k jednotě před tváří těchto událostí.

Podle slov ministra se stali obyčejní obyvatelé „rukojmími“ protestujících. „I když v posledních 24 hodinách bylo dosaženo pokroku, je nutné zaktivizovat práci (na zastavení protestní akce),“ řekl představitel úřadů a vyjádřil znepokojení jak situací v Ottawě, tak i problémy kvůli protestujícím na hranici s USA.

Zdroj: aljazeera.com