V Alžírsku, druhé nejlidnatější zemi v severní Africe se připravuje nová společná uprchlická vlna, což by mohlo zasáhnout zejména Francii a Německo. (Foto: Wikimedia)

Rakouský Kroner Zeitung se obává nového azylového náporu. Může být ještě horší než v roce 2015, protože jeden milion Alžířanů má dvojí občanství, francouzské a alžírské a tím i právo na vstup do schengenského prostoru. V případě občanské války dokonce každý Alžířan by měl nárok na azyl. A to v zemi, kde je více než dvakrát tolik obyvatel než v Sýrii a je co by kamenem dohodil do Evropy.

Připravuje se pátá kandidatura nekompetentního prezidenta Abdelazíz Buteflika. V politice figuruje od roku 1962, kdy Alžír získal nezávislost na Francii. Dnes je vážně nemocný a je považován za loutku armády.

Alžírsko, kde nejednotnost různých klanů v boji pro korupci situaci ještě zhoršuje. Armáda je rozdělena mezi dvě kliky.

Ekonomická situace je katastrofální navzdory velkým ropným a plynovým ložiskům. Ve zkorumpovaném státě je socialismus k ničemu. Probíhá zde velká populační exploze s odpovídající nezaměstnaností. Shnilý průmysl nemůže získat žádné zakázky. Obvyklý a nebezpečný mix je jživnou půdou pro islamismus.

Na  konci 90. let „Islámská fronta spásy“, FIS pomohla. Malé finance pro armádu v takzvané občanské válce  stály více než 150 000 životů. V té době, měl Buteflika jediný úkol, opět rozdělit lidi, což se mu podařilo splnit jako první úkol. V oblasti hospodářských reforem se mu nic nepodařilo.

Podle Krone Zeitung 82letý Buteflika se téměř neobjevuje na veřejnosti. Po mrtvici je mnoho let připoután na invalidním vozíku, hovoří jen s obtížemi.

Při vyhlášení nezávislosti Alžírska v září 1962 se ve svých 25 letech Abdelazíz Buteflika stal ministrem mládeže a cestovního ruchu ve vládě prezidenta Ahmeda Ben Belly. Od roku 1963 byl vysílán na  mnoho zahraničních misí jakožto dočasný ministr zahraničí. Na tomto postu zůstal až do smrti prezidenta Houariho Boumédieneho. Roku 1979 byl jmenován vicepremiérem.

Ačkoliv byl v roce 1994 navržen na vedení několika ministerstev, vše odmítl a jako svůj hlavní cíl uvedl stát se prezidentem země. V prosinci 1998 dostál svému rozhodnutí, jakožto nezávislý kandidát byl zvolen a 15. dubna 1999 nahradil Liamina Zérouala. B

yl znovuzvolen v prvním kole prezidentských voleb v letech 2004, 2009 a 2014. Třetí a další mandáty mu byly umožněny na základě revize ústavy z listopadu 2008. Tato revize byla zcela účelová, svět ji však, na rozdíl od samotných Alžířanů, toleroval, protože Buteflika je považován za záruku zachování laicity země.

Zdroj: pz.czjournalistenwatch.com