Ruské ozbrojené síly jsou připraveny zasáhnout západní válečné lodě, pokud vplují do ruských teritoriálních vod. (Foto: Flickr)

Taková rozhodnutí ale přijímá nejvyšší vedení země, řekl v pondělí Stanislav Gadžimagomedov, zástupce náčelníka Hlavního operačního ředitelství Generálního štábu ruských ozbrojených sil.

„Jsme vždy připraveni, ale je fakt, že taková rozhodnutí se přijímají na nejvyšší úrovni,“ řekl v odpovědi na otázku senátora Vladimira Džabarova.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že ruská armáda se při vplutí zahraničních lodí do ruských teritoriálních vod striktně řídí platnými protokoly.

„Víte, že existuje určitý protokol pro jednání s cizími loděmi, ať už hladinovými nebo ponorkovými, v případě, že vplují do ruských teritoriálních vod. Naše armáda, která je zodpovědná za ochranu našich hranic, za bezpečnost naší země, samozřejmě tyto protokoly přísně dodržuje,“ odpověděl Peskov novinářům na otázku, zda Kreml sdílí postoj ruského generálního štábu k možnosti úderu na lodě a ponorky, které vpluly do ruských teritoriálních vod.

Pro další vysvětlení doporučil obrátit se na ruské ministerstvo obrany.