Čínský vůdce vyzývá k udělení „plnoprávného členství“ Palestině v OSN a říká, že Peking „podporuje dvoustátní řešení a vytvoření palestinského státu v hranicích z roku 1967 s hlavním městem Východním Jeruzalémem“. (Foto: Flickr)

Prezident Si Ťin-pching vyjádřil podporu Číny ukončení izraelské okupace palestinských území a vyjádřil frustraci nad „historickou nespravedlností“, kterou Palestinci trpí.

„Není možné pokračovat v historické nespravedlnosti, kterou Palestinci trpí,“ řekl čínský prezident v pátek při zahájení summitu Rijád-Záliv-Čína o spolupráci a rozvoji v Saúdské Arábii.

Si vyzval k udělení Palestině „plnoprávného členství v OSN“ a uvedl, že Peking „podporuje dvoustátní řešení a vytvoření palestinského státu v hranicích z roku 1967 s hlavním městem východním Jeruzalémem“.

Siova návštěva v Saúdské Arábii je jeho třetí cestou mimo Čínu od pandemie Covid-19. Ve středu přicestoval do Saúdské Arábie v rámci své první cesty do království od roku 2016.

Třetí a poslední den své návštěvy Si prohlásil, že čínsko-arabský summit považuje za „určující událost v historii čínsko-arabských vztahů“.

Vztahy mezi nimi „jsou založeny na vzájemném zájmu v míru a harmonii“, uvedl.

Izrael obsadil Západní břeh Jordánu včetně východního Jeruzaléma a pásmo Gazy během blízkovýchodní války v roce 1967. V roce 1980 anektoval celý východní Jeruzalém a prohlásil jej za „věčné“ hlavní město Izraele, což mezinárodní společenství nikdy neuznalo.

V roce 2005 se z Gazy stáhl a od té doby udržuje tvrdou pozemní, námořní i vzdušnou blokádu obléhané palestinské enklávy.

Palestina považuje tato území za součást své země, přičemž východní Jeruzalém je jejím srdcem a konečným hlavním městem.

Mezinárodní právo považuje Západní břeh Jordánu a východní Jeruzalém za „okupované území“ a veškerou židovskou osadnickou činnost na tomto území považuje za nezákonnou.

Palestinci obviňují Izrael, že vede agresivní kampaň s cílem „judaizovat“ historické město, vymazat jeho arabskou a islámskou identitu a vyhnat palestinské obyvatele.

Téměř 500 000 nelegálních izraelských osadníků žije ve více než 130 osadách rozesetých po okupovaném Západním břehu Jordánu vedle téměř tří milionů Palestinců žijících pod izraelskou vojenskou okupací.

Zdroj: trtworld.com