Výsledky klinických studií SAE ukazují, že nová čínská kandidátská vakcína proti COVID-19 má míru efektivity 86 %. (Foto: Pixabay)

Americký „Wall Street Journal“ informoval 9. prosince, že průběžné výsledky klinického hodnocení fáze III ve Spojených arabských emirátech (SAE) ukázaly, že míra efektivity čínské kandidátské vakcíny proti COVID-19 je 86 %.

Článek citoval prohlášení oficiální tiskové agentury Spojených arabských emirátů, že země zaregistrovala novou vakcínu proti COVID-19 vyvinutou společností China National Pharmaceutical Group Co., Ltd. (Sinopharm Group). V červenci letošního roku zahájily Spojené arabské emiráty studii fáze III s vakcínou Sinopharm a o tři měsíce později ji začaly používat v nouzových případech.

Podle článku 86% míra efektivity překračuje 50% hranici stanovenou globální vědeckou komunitou. To znamená, že vakcína Sinopharm se také stala potenciálním kandidátem na vakcínu proti COVID-19 v mnoha zemích, zejména na rozvíjejících se trzích, kde vakcíny ze západních zemí nebudou okamžitě k dispozici.

Tuto čínskou vakcínu lze skladovat při běžné teplotě v chladničce, což se liší od vakcíny německé společnosti BioNTech a americké farmaceutické společnosti Pfizer a vakcíny Moderna. Proto je to atraktivní možnost pro rozvojové země, které nemají komplexní infrastrukturu chladicího řetězce.