Vyjednávači mezi Velkou Británií a EU se dohodli na obchodní dohodě po brexitu, uvádí agentura Reuters s odvoláním na oficiální zdroje. (Foto: Wikimedia)

Dohoda má 2000 stran, musí ji ratifikovat parlament.

Johnson už na svém Twitteru informoval o dohodě s Evropskou unií. 

„Dohody bylo dosaženo,“ napsal předseda britské vlády a připojil k textu svou fotografii se zdviženým palcem.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že Evropská unie a Velká Británie budou i nadále spolupracovat na dosažení společných globálních cílů.

„Je čas obrátit list a dívat se do budoucnosti … Spojené království zůstává důvěryhodným partnerem, zůstáváme spojenci. Sdílíme stejné zájmy … Evropská unie a Velká Británie budou stát bok po boku, aby dosáhly našich společných globálních cílů,“ řekla předsedkyně EK na tiskové konferenci.

Uvedla také, že brexit bez dohody by zasáhl Velkou Británii tvrději než Evropskou unii a dohoda mezi Londýnem a Bruselem se stala nejkomplexnější.

Hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier na tiskové konferenci prohlásil, že dohoda mezi EU a Velkou Británií zahrnuje zachování volného obchodu, bezvízového styku, vyvážený přístup k trhům a mořským zdrojům a možnost koordinovat sankce.

„Dohoda stanoví volný obchod bez kvót a cel, neomezený vzájemný přístup na území, k námořnímu a vzdušnému prostoru a vyvážený přístup k mořským zdrojům. Dohoda zahrnuje vyvážený přístup na trh, založený na dohodnutých předpisech," uvedl. Dodal, že Velká Británie nesouhlasila s vytvářením společných postojů s EU v oblasti zahraniční politiky a obrany, ale podpořila synchronizaci sankčních režimů.

Média již dříve uváděla, že strany mohou oznámit uzavření obchodní dohody ve středu večer nebo ve čtvrtek ráno. Agentura Reuters později uvedla, že Velká Británie učinila během posledních 48 hodin v jednání značné ústupky, včetně sporných otázek týkajících se rybolovu.

Zdroj:  bbc.com