Obraz Salvator Mundi (Spasitel světa) Leonarda da Vinciho, který byl považován za zmizelý, je uložen na jachtě Serene saúdského korunního prince Mohameda bin Salmána, píše portál Artnet, který se specializuje na umění, s odkazem na zdroje zapojené do transakce na nákup obrazu.

Obraz Spasitele světa Leonarda da Vinciho byl dlouho považován za ztracený. V roce 2017 byl prodán soukromému sběrateli v aukci za rekordních 450 milionů dolarů (včetně aukční provize) a stala se nejdražším uměleckým dílem v historii.

Podle New York Times byl obraz pořízen přítelem Mohameda Ben Salmana saúdským princem Badrem Ben Abdullahm Ben Muhammadem Ben Farhanem Al Saudem. Později Aukční dům Christie's oznámil, že kupujícím obrazu bylo oddělení kultury a cestovního ruchu Abú Dhabí.

O chvíli později pobočka francouzského muzea Louvre ve Spojených arabských emirátech oznámila, že obraz bude vystaven u nich, ale později odložila prezentaci plátna, následně se v mediích objevila zpráva o tom, že zaměstnanci muzea neví, kde se nachází Spasitel světa.

Podle portálu byl obraz převezen na loď prince Serene a bude tam uložen, dokud úřady v Saúdské Arábii nevybudují rozsáhlé kulturní centrum v oblasti města Al Ula.

Na konci května byla jachta Serene v Rudém moři poblíž egyptského letoviska Šarm aš-Šajch, informuje Bloomberg s odkazem na údaje služby na sledování lodí.

Dříve v rozhovoru pro agenturu Sputnik francouzský odborník na scénické techniky Leonarda da Vinciho Jacques Frank poznamenal, že pochybnosti o pravosti malby byly všeobecně rozšířeny ještě před jeho prodejem a po prodeji se i nadále šířily.

Připomněl, že dříve uvedl, že práce nepatří ke tvorbě Leonarda da Vinciho, ale jeho žáka Giana Giacoma Caprotti, který pracoval pod jménem Salai. Frank poznamenal, že da Vinci se skutečně podílel na práci na obrazu, ale jeho příspěvek byl malý.

Zdroj:  nytimes.com