Těžce zasažený průmysl výletních lodí se ještě nevzpamatoval, protože zásoby mnoha výletních lodí klesly na nejnižší úroveň od počátku pandemie. (Foto: Flickr / ilustrační)

Jedním ze signálů, že se odvětví stále nachází v hlubokém chaosu, je potenciální sešrotování nedokončené výletní lodi, která má být největší na světě.

Podle německého časopisu An Bord je loď Global Dream II s kapacitou 9 000 cestujících hotová asi z 80 %. Její stavitel MV Werften podal v lednu 2022 návrh na konkurz a konkurzní správci nemohou najít kupce.

Christoph Morgen, insolvenční správce ze společnosti Brinkmann & Partner, uvedl, že probíhají pokusy o prodej částí plavidla, včetně motorů a pohonných systémů. Výletní loď se nachází v loděnici na německém pobřeží Baltského moře.

O koupi výletní lodi projevilo zájem více zájemců. Loď je plovoucí a může být odtažena na jiné místo. Původně byla určena pro provoz v Asii. Protože se ale žádný vážný zájemce nepřihlásil, mohla by být loď o délce 1 122 stop zlikvidována a sešrotována.

„Pokud se v příštích týdnech nenajde žádný kupec se seriózní nabídkou, bude muset insolvenční správce rozhodnout o prodeji v nabídkovém řízení. Pak mohou své nabídky předložit i makléři lodí s kontakty na vrakoviště. Hodnota lodi ve šrotu se zvýšila v důsledku nárůstu cen šrotu,“ uvedl An Bord.

Stavba lodi začala na začátku roku 2018 a měla být dokončena v první polovině roku 2021. Kvůli virové pandemii se poptávka po výletních lodích zhroutila a od té doby se toto odvětví potýká s problémy.

Morgen uvedl, že výletní loď bude muset být do konce roku z německé loděnice přemístěna, protože obchodní zóna byla prodána námořní jednotce společnosti Thyssenkrupp, která v roce 2024 začne stavět ponorky, korvety a fregaty.

Možná je nedokončená a nechtěná výletní loď pro 9 000 cestujících zlověstným znamením toho, kam průmysl směřuje…

Zdá se, že ekonomika provozu nejmohutnější výletní lodi není na místě, protože světovou ekonomiku svírá stagflace a v některých zemích stále řádí COVID.

Zdroj: anbord.de