Americká administrativa obnovuje podporu Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek (CTBT) a hodlá usilovat o její uvedení v platnost. (Foto: Flickr)

Prohlásila to ve čtvrtek 23. září náměstkyně ministra zahraničí pro kontrolu zbrojení a mezinárodní bezpečnost Bonnie Jenkinsová.

„Chci od samého začátku dát jasně na srozuměnou, že USA podporují CTBT a jsou oddány práci na jejím uvedení v platnost,“ uvádí se v prohlášení Jenkinsové, které bylo zveřejněno na webu Ministerstva zahraničí USA.

Smlouva podepsaná před 25 lety zavazuje každý účastnický stát k tomu, aby „neprováděl jakýkoli zkušební výbuch jaderné zbraně ani jakýkoli jiný jaderný výbuch a také zakázal a zabraňoval jakémukoli podobnému výbuchu na každém místě, které je pod jeho jurisdikcí nebo kontrolou“.

Předchozí administrativa bývalého prezidenta Donalda Trumpa v obnovené jaderné doktríně Spojených států prohlásila, že odmítá usilovat o ratifikaci a uvedení v platnost CTBT, vyhradila si právo obnovit jaderné zkoušky, když to bude třeba.

Zdroj: news.un.org