Potenciální válka mezi Ruskem a USA může začít použitím konvenčních zbraní, za jistý čas, počínaje několika dny až měsícem a víc, bude nasazena jaderná zbraň, napsal vojenský expert, doktor vojenských věd Konstantin Sivkov v článku pro časopis Vojensko-průmyslový věstník.

Podle mínění autora bude bezprostředním příznakem toho, že USA jsou připraveny na útok, odvolání velvyslance a zaměstnanců diplomatické mise. U ruských hranic mohou být rovněž rozmístěny vojenské jednotky pod záminkou cvičení a také vytvořeny útočné vojenské námořní útvary v oblastech, ze kterých se dají zasadit údery na území RF.

Podobné aktivity eventuálního agresora podle mínění experta Rusku poskytnou čas na preventivní opatření, například na preventivní útok nejadernou zbraní na místa, kde se nacházejí základny balistických raket a raket s plochou dráhou letu namířených na Rusko. Za tímto účelem může Moskva nasadit systémy Kalibr, Ch-101 a Kinžal.

Autor rovněž navrhuje, aby v souvislosti s odstoupením USA od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu byly vyvinuty a přijaty do výzbroje balistické rakety středního doletu s jadernými bojovými hlavicemi, aby byl rozšířen potenciál jaderného zadržování. Podle experta ve vývoji těchto zbraní pomohou sovětské elaboráty, rychle a s minimálními výdaji.

Konstantin Sivkov