Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach, který kdysi tvrdil, že očkování vakcínou COVID-19 je bez vedlejších účinků, minulý týden přiznal, že se mýlil, a uvedl, že nežádoucí účinky se objevují v poměru jedna na 10 000 dávek a mohou způsobit „vážné postižení“. (Foto: Shutterstock)

Dne 14. srpna 2021 Lauterbach na Twitteru uvedl, že vakcíny nemají „žádné vedlejší účinky“, čímž dále zpochybnil, proč se někteří Němci odmítli nechat očkovat proti COVID-19.

Během rozhovoru v pořadu „Heute Journal“ televize ZDF 12. března se Lauterbacha moderátor Christian Sievers zeptal na jeho tvrzení z léta 2021 a konfrontoval ministra zdravotnictví s jeho předchozím tweetem, v němž uvedl, že očkování je prakticky bez vedlejších účinků.

Lauterbach odpověděl, že tweet byl „zavádějící“ a „přehnaný“, který tehdy učinil, a poznamenal, že „nepředstavoval můj skutečný postoj“.

„Vždy jsem si byl vědom čísel a ta zůstávají relativně stabilní … jeden z 10 000 [je zraněn],“ řekl Lauterbach. „Někteří říkají, že je to hodně, a někteří, že to není tolik.“

Lauterbachova poznámka o nežádoucích účincích vakcíny přišla poté, co německá televizní stanice přehrála segment několika Němců, kteří byli po očkování vážně zraněni, včetně sedmnáctileté gymnastky, která předtím soutěžila na německém mistrovství ve sportovní gymnastice, než byla krátce po podání druhé dávky vakcíny BioNTech COVID-19 hospitalizována na více než jeden rok.

„Co říkáte těm, kteří byli postiženi [poškozením vakcínou]?“ ptá se. Sievers se zeptal Lauterbacha.

„To, co se těmto lidem stalo, je naprosto děsivé a každý jednotlivý případ je příliš mnoho,“ odpověděl Lauterbach. „Je mi těch lidí upřímně velmi líto. Jsou to těžká postižení a některá z nich budou trvalá.“

Steve Kirsch, výkonný ředitel Nadace pro výzkum bezpečnosti vakcín, s Lauterbachem nesouhlasil, ale při srovnání jeho posledního výroku s jeho předchozími komentáři ohledně bezpečnosti a účinnosti vakcín COVID-19 ministra zdravotnictví pochválil za „pokrok“.

„Skutečná míra závažných nežádoucích účinků je přibližně stokrát vyšší než údaje, které Lauterbach uváděl – „blíží se 1 ze 100 dávek“ a „v případě úmrtí je to ~1 z 1 000 dávek“,“ uvedl Kirsch na Twitteru.

Podle oficiálních údajů (pdf) zveřejněných v prosinci 2022 lékařským regulačním orgánem, který se zabývá výzkumem vakcín a biomedicíny, obdržel Institut Paula Ehrlicha do 31. října 2022 v Německu celkem 333 492 individuálních hlášení o podezření na nežádoucí účinky vakcíny COVID-19 nebo o vedlejších účincích vakcíny.

„Počet jednotlivých hlášení případů za měsíc dosáhl vrcholu v prosinci 2021 a pokračoval až do léta,“ uvádí spolkový úřad, který je podřízen německému ministerstvu zdravotnictví.

Navzdory těmto zjištěním se na webových stránkách ministerstva zdravotnictví země od 16. března uvádí, že „moderní vakcíny jsou bezpečné a nežádoucí účinky se vyskytují pouze v ojedinělých případech“.

Probíhající soudní řízení

Vzhledem k tomu, že se tématu poškození po očkování začala šířeji věnovat některá německá média, začaly se na BioNTech a také na další výrobce vakcíny COVID-19 valit žaloby.

Společnost BioNTech odmítla veškerou odpovědnost, uvedla ZDF.

Výrobci vakcín, jako jsou společnosti Pfizer a Moderna, mají imunitu proti odpovědnosti, pokud se s jejich vakcínami něco neúmyslně pokazí, což je staví do velmi silné právní pozice.

„Je pravda, že v rámci těchto smluv EU byly společnosti z velké části zproštěny odpovědnosti a že odpovědnost tedy nese německý stát,“ uvedl Lauterbach.

Zdroj: theepochtimes.com