Premiér Justin Trudeau v pondělí prohlásil, že odvolání se na federální zákon o mimořádných událostech bylo nutné a prozatím stále platí, protože „stav nouze ještě neskončil,“ ačkoliv blokády byly ukončené. Je však třeba jej každý den vyhodnocovat, dodal. (Foto: Flickr)

Orgány činné v trestním řízení se na něj spoléhaly v Ottawě a na hraničních přechodech a pomohl zabránit financování nelegálních blokád ze zahraničních peněz, řekl. Označil to za „zodpovědný krok“.

Mezi důvody, proč úřady potřebují více nástrojů k zajištění bezpečnosti lidí, zmínil extremismus, záplavu dezinformací a znepokojivé množství zahraničních finančních prostředků na destabilizaci kanadské demokracie.

Trudeau hájil právo protestovat, ale ne „držet město jako rukojmí“, připojovat se k nelegálním blokádám nebo útočit na novináře. Změna se podle něj děje u volebních uren.

Federální zákon o mimořádných situacích byl použit před týdnem, kdy se okupace Ottawy spolu s dalšími blokádami hranic protáhla, ale aby jeho mimořádné pravomoci zůstaly v platnosti, musí ho schválit parlament.

Poslanci budou o návrhu hlasovat v pondělí a očekává se, že projde se společnou podporou liberálů a NDP. Blok a konzervativci jsou proti.

Pokud návrh neprojde, zákon a všechny mimořádné pravomoci z něj vyplývající budou roztrhány. Pokud projde, zůstanou v platnosti nejpozději do poloviny března.

Trudeau také požádal Kanaďany – očkované či neočkované -, abychom spolu mluvili a vystoupili ze svých bublin na sociálních sítích.