Francouzský prezident Emmanuel Macron zrušil zvýšení daně z pohonných hmot, které mělo začít platit od 1. ledna. Opatření vyvolalo několikatýdenní násilné protesty v metropoli Paříž a jiných francouzských městech.

Nejmenovaný představitel Elysejského paláce pro agenturu AP potvrdil, že prezident se rozhodl od zvýšení daně upustit a v rozpočtu na rok 2019 se s ním nepočítá.

Protesty, které ve Francii vypukly 17. listopadu, si vyžádaly už čtyři oběti na životech a několik stovek zraněných. Blokáda silnic a důležitých objektů způsobuje také velké finanční ztráty státu i jednotlivým firmám.

Francouzský premiér Édouard Philippe oznámil v úterý pozastavení zvyšování daní z pohonných hmot a další opatření, jež uklidnění protestů proti rostoucím životním nákladům, které se v zemi zradikalizovali.

Pařížská policie i místní majitelé obchodů vyjádřili obavy z propuknutí další vlny násilí během sobotních protestů tzv. žlutých vest – a to i přes nejnovějším vládním ústupkům, s nimiž ve středu souhlasil i francouzský prezident Emmanuel Macron.

V souvislosti s plánovaným víkendovým shromážděním v centru Paříže policejní odbory a tamní představitelé na čtvrtek svolali mimořádné schůze. Skupiny protestujících si mezitím na sociálních sítích a diskusních skupinách sdílejí své plány. Mají se přidal i levico-pravicoví radikálové. Ze strachu z propuknutí násilí budou v sobotu v centru hlavního města zavřené mnohé obchody a restaurace.

Nicméně i přes ústupkem vlády část přívrženců hnutí žlutých vest podle francouzských médií avizovala, že budou pokračovat v protestech, protože nejnovější vládní opatření považují stále za nedostatečné.

Mluvčí vlády Benjamin Griveaux nevyloučil, že by mohla být v případě násilných protestů nasazena i armáda.

Zdroj:  apnews.com