Newyorský miliardář a rafinér John Catsimatidis přichází s novým varováním, že rostoucí ceny pohonných hmot a zvyšující se úrokové sazby mohou způsobit tvrdé přistání americké ekonomiky. (Foto: Youtube / Fox News)

Catsimatidis minulý měsíc varoval před nedostatkem nafty na východním pobřeží a dokonce naznačil, že by toto palivo mohlo být „v létě na příděl“.

Catsimatidis řekl Dagenovi McDowellovi z Fox Business, že krize s pohonnými hmotami „se ještě zhorší“, a uvedl, že Bidenova administrativa řídí ekonomiku směrem k recesi, což naznačuje, že k tomuto poklesu nemusí dojít.

Bidenova „posedlost“ proti „zapínání kohoutků severoamerické ropy“ podle něj prudce zvýšila náklady na energie a inflaci a dodal, že prezident prosí Saúdskou Arábii a další země o větší produkci ropy místo toho, aby zvyšoval domácí těžbu.

„Máme zásoby ropy [v USA] na 100 let. Nechme je [vládu] otevřít kohoutky a cena ropy se vrátí na 55, 60, možná 65 dolarů – na polovinu,“ řekl Catsimatidis.

Vysvětlil, že nemá absolutně žádný „smysl“ prosit Saúdskou Arábii o ropu za 120 dolarů za barel. Vyzval prezidenta, aby zvýšil domácí těžbu.

„[Biden] chce letět do Saúdské Arábie a prosit Saúdské Araby, aby nám dali dalších půl milionu barelů za 120 dolarů za barel… To nedává smysl,“ dodal.

Catsimatidis hovořil s McDowellem v pondělí, kdy se celostátní průměrná cena benzinu u pumpy přiblížila k 5 dolarům za galon.

Napjaté zásoby pohonných hmot se zhoršují a donutily několik bank, včetně Goldman Sachs (celá poznámka je k dispozici pouze pro předplatitele), přehodnotit cílovou cenu ropy v letním období ze 125 USD za barel na 140 USD za barel.

Goldman nastínil, že zničení poptávky se bude pohybovat kolem 160 USD za barel.

Kromě prudkého růstu cen energií (a také rychlé inflace potravin) Catsimatidis uvedl, že nesouhlasí s tím, že agresivní zpřísňování měnové politiky Federálního rezervního systému je správné a mohlo by vyvolat recesi.

Catsimatidis zanechal posluchačům Foxu toto zlověstné varování:

„Někdo je na cestě ke zničení Ameriky a někdo musí říct ‚lidi, už toho bylo dost‘. Víte, jaké byly náklady Američanů kvůli rostoucím cenám benzínu – náklady na rostoucí ceny potravin – s ropou za 120 dolarů to bude ještě vyšší,“ řekl Catsimatidis.

Možná se historie neopakuje, ale rozhodně se rýmuje. Možná má Catsimatidis pravdu. Prudce rostoucí náklady na energie a rostoucí úrokové sazby jsou dokonalou bouří, která by mohla ekonomiku šokovat do další recese.

Celý rozhovor si můžete prohlédnout zde (je krátký, trvá asi 5 minut).

Zdroj: zerohedge.com