Prohlášení Joe Bidena, že Amerika je „zpět“ na světové scéně, způsobilo rozladění bývalého amerického ministra zahraničí  Mika Pompea. (Foto: Wikimedia)

V rozhovoru pro Fox News připomněl, že za Obamovy vlády, v níž byl úřadující šéf Bílého domu viceprezidentem, učinily Spojené státy mnoho omylů v zahraniční politice, včetně posílení Islámského státu v Sýrii.

„Myslí tím, že jsme zpět v době, kdy IS  ovládala chalifát o velikosti Británie v Sýrii? Doufám, že ne. Prezident Trump a náš tým se tím zabýval. Když říká, že Amerika je zpět, má na mysli dobu, kdy nám Čína podrážela nohy a ničila miliony pracovních míst, včetně Kansasu a Jižní Karolíny,“ uvedl Pompeo.

„Myslí tím … když mluví o spojencích, když mluví o „návratu“, má na mysli neúctu vůči spojencům, jako je Izrael, a přátelské zacházení s teroristy v Íránu, když jim poslal kontejnery se 150 miliardami dolarů v hotovosti?,“ ptá se dál Mike Pompeo.

„Myslím, že si americký lid nemůže dovolit takový návrat, dalších osm let zahraniční politiky Baracka Obamy. Doufám, že budou prosazovat politiky, které se více podobají naší Americe nad zahraniční politikou,“ pokračuje exministr.

„Pokud si pamatujete, ruský zásah, o kterém si myslím, že Biden mluví, se stal během jeho viceprezidentství. Ještě dlouho předtím, než se Trumpova vláda dostala k moci. Naopak ve volbách v letech 2018 a 2020 jsme tvrdě pracovali na tom, abychom zabránili ruským interferencím. Jsem hrdý na práci, kterou jsme odvedli. Jsem hrdý na naši práci, na skutečnost, že jsme Rusko odrazili. Jak si pamatujete, vzali si Krym během Obamovy vlády,“ dodává Pompeo.

AC24.cz je také na  Facebooku Twitteru Telegramu  a  GAB .