Hladina jezera Mead, největší umělé vodní nádrže v Severní Americe, se nyní nachází ve výšce 1044 stop nad mořem a rychle klesá. (Foto: Twitter)

Pokud hladina jezera Mead klesne o dalších 149 stop, může na jihozápadě USA vzniknout nebezpečná hladina známá jako „mrtvý bazén“

Od začátku března klesla hladina jezera Mead asi o 23 stop a v porovnání s pětiletým trendem je hladina vody v nádrži hluboko pod průměrem a je nejnižší od doby, kdy bylo jezero před téměř sto lety napuštěno.

Graf by nemusel být dostatečně názorný pro představu o tom, jak rychle klesla hladina vody. Zde jsou tedy tři obrázky potopeného motorového člunu v jezeře a odpovídající datum. Ještě v květnu byl člun částečně potopen. Teď už je bez vody

Pokud by hladina jezera Mead klesala i nadále, mohlo by trvat několik let, než bude dosaženo nebezpečné zóny na úrovni 895 stop, což je bod, kdy už voda nebude procházet Hooverovou přehradou a zásobovat Kalifornii, Arizonu a Mexiko. Pod úrovní 895 stop by se jezero považovalo za „mrtvou nádrž“.

Pro lepší představu o tom, co se stalo za poslední tři desetiletí, kdy megasucho zachvátilo západ USA, uvádíme pohled na přeliv Hooverovy přehrady v roce 1983 a v roce 2021.

Meteorologické satelity zachytily naprosto ohromující pohled na jezero, které se v posledních dvou letech rychle zmenšuje.

Pozorovatel jezera na YouTubu ukazuje, jak hladina vody za poslední dva týdny nebezpečně klesla.

Minulý týden Tanya Trujillo, náměstkyně ministra vnitra pro vodní hospodářství a vědu, ve svém projevu uvedla: „Je naléhavě nutné jednat hned.“

Pokud nebudou přijata žádná drastická opatření a hladina jezera dosáhne úrovně mrtvého bazénu (přečtěte si: „Skutečný Deadpool: Americké sucho je horší, než si myslíte“), miliony lidí v Arizoně, Kalifornii, Nevadě a části Mexika by mohly pocítit ničivý nedostatek vody.

Zdroj: zerohedge.com