Kvůli nárůstu případů covid-19 Gibraltar zrušil oficiální vánoční akce a „důrazně“ nedoporučil lidem pořádat soukromá setkání po dobu čtyř týdnů. (Foto: Wikimedia)

Všichni obyvatelé Gibraltaru, kteří mohou být očkováni, jsou očkováni.

Strmý nárůst nakažených v nejproočkovanější zemi na světě.

Gibraltarská vláda nedávno oznámila, že „oficiální vánoční večírky, oficiální recepce a podobná setkání“ byly zrušeny, a doporučila veřejnosti, aby se po následující čtyři týdny vyhýbala společenským akcím a večírkům.

Doporučuje se upřednostnit venkovní prostory před vnitřními, nedoporučuje se dotýkat se a objímat a doporučuje se nosit roušky.

„Drastický nárůst počtu lidí, kteří byli v posledních dnech pozitivně testováni na covid-19, je jasnou připomínkou toho, že virus je v naší společnosti stále velmi rozšířený a že je povinností nás všech přijmout veškerá přiměřená preventivní opatření, abychom ochránili sebe i své blízké,“ uvedla ministryně zdravotnictví Samantha Sacramento.

Na Gibraltaru, malém britském zámořském území, které má společnou pozemní hranici se Španělskem, bylo v posledních sedmi dnech zaznamenáno v průměru 56 případů onemocnění virem covid-19 denně, přičemž v září to bylo méně než 10 případů denně. Nárůst případů, který vláda označila za „exponenciální,“ přichází navzdory tomu, že Gibraltar má nejvyšší míru proočkovanosti na světě.

Více než 118 % obyvatel Gibraltaru je plně očkováno proti Covid-19, přičemž toto číslo přesahuje 100 % díky dávkám podávaným Španělům, kteří denně překračují hranice za prací nebo na návštěvu území. Celá dospělá populace Gibraltaru je od března plně očkována a v obchodech a ve veřejné dopravě jsou stále vyžadovány masky.

Gibraltar v současné době rozdává posilovací dávky osobám starším 40 let, zdravotnickým pracovníkům a dalším „zranitelným skupinám“ a podává vakcíny dětem ve věku od pěti do 12 let.

Podobně dobře proočkované země také v poslední době hlásí nárůst počtu infekcí covid-19. V Singapuru, kde bylo naočkováno 94 % obyvatel, kteří mají nárok na očkování, se počet případů a úmrtí koncem října vyšplhal na rekordní úroveň a od té doby mírně ustoupil.

V Irsku, kde je plně očkováno přibližně 92 % dospělé populace, se počet případů onemocnění virem covid-19 a úmrtí na tento virus od srpna zhruba zdvojnásobil.

Zdroj: rt.com