S rostoucími cenami zemního plynu a elektřiny se řada evropských domácností obrací k palivovému dřevu, které má kompenzovat vyšší náklady na energie na začátku topné sezóny. (Foto: Flickr)

V pátek se vedoucí představitelé Evropské unie nedokázali dohodnout na cenovém stropu pro NatGas, protože energetická krize by se tuto zimu mohla ještě zhoršit, protože mrazivé počasí by mohlo rychle vyčerpat zásoby ze zásobníků a katapultovat ceny ještě výše.

Asi 70 % Evropanů používá k vytápění svých domovů NatGas a podle agentury Bloomberg nyní asi 40 milionů lidí topí dřevem. Nová poptávka po zdroji tepla, který je tu již odedávna, zdvojnásobila cenu dřevěných pelet za tunu na 600 eur ve Francii.

Agentura Bloomberg upozornila, že Evropané „panicky nakupují nejzákladnější palivo na světě“. Poptávka je tak vysoká, že Maďarsko zakázalo vývoz dřevěných pelet a Rumunsko do jara omezilo ceny palivového dřeva.

„Vrací se to do starých časů, kdy lidé neměli vytápěný celý dům,“ řekl Nic Snell, generální ředitel britského velkoobchodu s palivovým dřevem Certainly Wood. Dodal, že po palivovém dřevu je vysoká poptávka.

Boom palivového dřeva znamená také vysokou poptávku po kamnech. Společnost Gabriel Kakelugnar AB, výrobce špičkových kachlových kamen, uvedla, že objednávky vzrostly více než čtyřnásobně a zákazníci musí na dodávky čekat až do března.

Palivové dřevo se v této topné sezóně stalo nedostatkovým zbožím, což některé domácnosti nutí spalovat vše, co najdou:

„Obáváme se, že lidé budou pálit jen to, co jim přijde pod ruku,“ řekl Roger Sedin, vedoucí oddělení kvality ovzduší ve Švédské agentuře pro ochranu životního prostředí.

Ve skutečnosti je to pravda, polské domácnosti začaly spalovat odpadky a uhlí, protože zásoby palivového dřeva se ztenčují.

Velká Británie konečně dospěla k informování svých občanů o rizicích výpadku elektřiny. Provozovatel rozvodné sítě v zemi varoval před „významným rizikem“ nedostatku plynu NatGas, který by mohl tuto zimu vyvolat tříhodinové výpadky elektřiny.

Dlouho před topnou sezónou jsme podrobně informovali o prudce rostoucí poptávce po palivovém dřevě. V srpnu jsme uvedli, že „vyhledávání „palivového dřeva“ na Googlu v Německu explodovalo“, a v červenci jsme dokonce citovali hlavního ekonoma Deutsche Bank Erica Heymanna, který naznačil, že „náhradou za plyn“ bude palivové dřevo.

Zdroj: zerohedge.com