Odborný medicínský týdeník The Lancet publikoval článek, který kritizuje masivní přeočkování vakcínami proti koronaviru. (Foto: Flickr)

Uvádí se, že doporučení vydala mezinárodní skupina vědců, včetně zaměstnanců Světové zdravotnické organizace (WHO).

I když se poslední dobou hodně diskutuje o nutnosti přeočkování proti koronaviru, odborníci se domnívají, že jsou stávající vakcíny poměrně účinné a není tak v současné chvíli naléhavě nutná hromadná revakcinace.

Kromě toho lékaři poznamenali, že příliš časné nebo časté podávání opakovaných dávek léků může vést k myokarditidě a ke vzniku tzv. Guillainovo–Barrého syndromu (GBS), což je závažné autoimunitní onemocnění postihující periferní nervovou soustavu, obvykle vyvolané akutním infekčním procesem.

To se podle jejich údajů týká jak vakcín mRNA (například Pfizer a Moderna), tak přípravků založených na adenoviru, včetně ruského Sputniku V.

V materiálu se zároveň zdůrazňuje, že výhody primárního očkování proti onemocnění covid-19 výrazně převyšují rizika nákazy koronavirem.

Dále se také uvádí, že před doporučením dalších dávek vakcín budou odborníci muset provést příslušný výzkum.

Lékaři také trvají na tom, že by očkovací přípravky měly být dostupné po celém světě, jelikož mnozí podle nich stále nemají přístup ani k základnímu očkování.

Zdroj: thelancet.com