Povinné očkování zdravotníků vyvolalo na francouzském ostrově v Karibiku vlnu protestů a vyvolalo kritiku z Paříže. (Foto: Twitter)

Odbory a další protestní skupiny pomohly zorganizovat okupaci regionální rady v Basse-Terre na francouzském karibském ostrově Guadeloupe.

Demonstranti nejprve vstoupili do jednacího sálu regionální rady během jejího čtvrtečního zasedání. Radním se podařilo pokojně odejít.

Několik z nich zůstalo přes noc a rozhodlo se pokračovat v akci i v pátek, ale s blížícími se Vánocemi začali ve 13 hodin místního času (17:00 SEČ) opouštět sál.

V pondělí se plánují znovu sejít a připravit novou akci na příští týden, řekl agentuře AFP Elie Domota, odborový předák a šéf sdružení LKP.

Úředníci na Guadeloupu i v Paříži však protestní akci odsoudili jako nepřijatelné ohrožení demokraticky zvoleného orgánu.

„Žádný požadavek neospravedlňuje bránění hladkému průběhu shromáždění zvolených představitelů uprostřed plenárního zasedání,“ napsal na Twitteru francouzský ministr pro zámořská území Sebastien Lecornu.

Odbory a skupina, která si říká Kolektiv proti vykořisťování, chtějí, aby francouzská vláda upustila od opatření, které nařizuje zdravotnickým pracovníkům pozastavit práci bez nároku na mzdu, pokud nebudou očkováni proti covid-19.

Uvnitř budovy zastupitelstva protestující vyvěsili transparent s nápisem „Ne povinnému očkování, ne zdravotnímu průkazu“, jak vyplývá ze snímků zveřejněných na internetu místními úředníky.

Chtějí o krizi jednat s Paříží, ale úředníci zatím naznačují, že dokud budou probíhat takové protesty, k žádným rozhovorům dojít nemůže.

Opatření se setkala s nejtvrdším odporem na Guadeloupu a Martiniku, což odráží dlouhodobou frustraci z nerovnosti s francouzskou pevninou.

Kvůli krizi se Guadeloupe minulý měsíc zastavil, když protestující postavili barikády kolem hlavních silnic. Francie vyslala na ostrov další desítky příslušníků speciálních jednotek poté, co během protestů proti opatřením covi-19 došlo k výtržnostem, rabování a střelbě namířené proti policistům.

Zdroj: aljazeera.com