Vědci upozorňují, že nám hrozí nová doba ledová. Odborníci z NASA se domnívají, že v roce 2020 dojde k najmasívnejšímu solárnímu minimu za posledních dvě stě let. (Foto: AMC)

Sluneční paprsky se na naši planetu nedostavují v potřebné intenzitě, hrozí proto dlouhá období zimy a chladného počasí. Znepokojivá zpráva se týká i potravin.

Profesorka Valentina Zharkova z Northumbria University uvedla, že průměrné zimní teploty by měly klesnout o jeden stupeň Celsia.

"Slunce pomalu přechází do období hibernace," varuje.

Podle NASA naši planetu čeká masivní solární minimum. Ohroženi nebudou jen lidé, ale i potraviny na rostlinné bázi.

Na Zemi pronikne v brzké době mnohem méně teplých slunečních paprsků, než za posledních dvě stě let. Tento fenomén se nazývá velké solární minimum, ke kterému dochází pouze jednou za čtyři sta let. Většinou to nijak neohrožuje chod planety.

Podle Zharkova ale letošní solární minimum může způsobit velké škody. Obává se, že ledové zimy a vlhké léta potrvají až do roku 2053, kdy se obnoví sluneční aktivita.

"Snížení teploty bude mít za následek špatné počasí, vlhká a studená léta a chladné a mokré zimy," domnívá se profesorka kinetiky a dynamiky v atmosféře.

"Je to jen začátek, v příštích 33 letech toho přijde víc."