Syrští vojáci odtáhli jeden z poškozených tanků T-72M1 Adra, který bojoval v posledních bojích nedaleko Aleppa. Tank na fotografii byl hned čtyřikrát zasažen. (Foto: Twitter)

Tank patří elitní Čtvrté tankové divizi, která se aktivně účastnila nedávného velkého boje. Protivník kladl silný odpor za hromadného využití protitankových řízených raket různých typů.

V důsledku těchto bojů byly zcela zničeny pouze tanky starých typů, které byly vyvinuty v 50. – 60. letech. Moderní tanky T-72 a T-90A znovu předvedly vysokou odolnost pancíře.

Pokud se zaměříme na T-72M1 Adra, tak tyto stroje si Syřané modernizovali samostatně. V přední části tanku a věže a také na bocích byly namontovány dodatečné kontejnery s výplňovým materiálem, které byly posíleny mřížovanými kumulativními štíty. Vojáci se domnívali, že tato ochrana bude efektivní především proti ručním protitankovým granátometům, ale poslední zkušenosti ukazují, že dokáže odolat i protitankové řízené střele.

Co se týče tanku na fotografie, Syřané uvádí, že vydržel čtyři zásahy. Stroj byl odtažen do týlu, kde bude opraven, poté se vrátí na bojiště.