Pákistánská armáda tvrdí, že ve středu ráno sestřelila dvě indická vojenská letadla, která narušila indické vzdušné prostory v indickém Kašmíru. (Foto: Twitter)

„V reakci na útoky pákistánských leteckých sil dnes ráno indické letectvo narušila hranice kontroly (skutečná hranice oddělující dvě sousední země v Kašmíru). Pákistánské letectvo sestřelilo dvě indická vojenská letadla, která narušila vzdušný prostor Pákistánu. Jeden z letounů se zřítil na území Ázád Kašmír, druhý v oblasti hranice," napsal na  Twitteru vedoucí tiskové služby pakistánských ozbrojených sil generálmajor Asif Ghafoor.

Pilot jednoho ze sestřelených indických letadel byl zatčen.

Pákistánské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Islámábád prokázal schopnost sebeobrany.

Vyostření vztahů

Vztahy mezi Novým Dillí a Islámábádem jsou tradičně napjaté. Mezi zeměmi existují politické, historické a územní neshody, například status oblasti Kašmíru.

Kašmír je sporné území, jehož rozdělení není pevně stanoveno. Existují aktivní separatisté prosazující nezávislost nebo připojení k Pákistánu.

Nové Dillí obviňuje pakistánské úřady z podpory ozbrojených separatistů, Islámábád popírá obvinění.

Krize se vyostřila po 14. únoru, kdy se sebevražedný atentátník odpálil u kolony indické polovojenské policie. 45 lidí zemřelo. Islámská skupina Jaish-e-Mohammed převzala odpovědnost za útok.

V úterý letadla indických vzdušných sil zasáhla tábor Jaish-e-Muhammad v pákistánské části Kašmíru. V důsledku leteckého útoku byli mnozí ozbrojenci, včetně vozidel, zbraní a střeliva, zcela zlikvidováni.

První náměstek ministra zahraničí Indie Vijay Gokhale uvedl, že to bylo naprosto nezbytné, protože skupina připravovala nové sebevražedné útoky.

Kromě toho podle Nového Dillí Pákistán zatím nepřijal žádné praktické kroky k odstranění infrastruktury teroristů na svém území.