Tým speciálních potápěčů námořnictva vyzvedl z hlubin Atlantického oceánu zbytky čínského pozorovacího balónu. (Foto: Twitter)

K vyzvednutí trosek se používají povrchové vyprošťovací lodě, zatímco podvodní drony vyhledávají pole trosek pro potápěče.

V úterý večer vojenská služba zveřejnila první snímky špionážního balonu, který byl v sobotu sestřelen u pobřeží Jižní Karolíny.

Na snímcích byl vidět tým ze Skupiny pro zneškodňování výbušnin 2, který vytahoval látku balonu z vody. Podle agentury Axios poskytlo snímky velitelství amerických námořních sil.

Před zahájením záchranných prací řekl v pondělí novinářům generál Glen VanHerck, velitel Severního velitelství USA a Severoamerického velitelství protivzdušné obrany, že balon byl obrovský, měřil 200 stop a jeho náklad vážil téměř tunu.

„Z hlediska bezpečnosti si představte, že z oblohy padají velké trosky o hmotnosti stovek, ne-li tisíců kilogramů. O tom skutečně tak trochu mluvíme.“

„Takže sklo ze solárních panelů, potenciálně nebezpečný materiál, například materiál, který je nutný pro provoz baterií v takovém prostředí, jako je toto, a dokonce i možnost výbuchu výbušnin a zničení balonu, které mohly být přítomny,“ řekl VanHerck.

Agentura AP News uvedla, že trosky balonu budou odeslány do dvou oblastí: na stanici pobřežní stráže jižně od Myrtle Beach a do laboratoře FBI v Quanticu ve Virginii. Tato místa umožní odborníkům analyzovat čínskou technologii.

Zákonodárci vyjádřili obavy, že „meteorologický balón“ byl špionážním balónem, který mohl předávat informace zpět do Pekingu. Odpovědi na tyto otázky by mohly přijít, jakmile vyšetřovatelé dokončí analýzu trosek.

Zdroj: axios.com