Proces s MH17 v Nizozemsku trvá déle než šest měsíců, ale mnoha skutečně důležitým skutečnostem odhaleným během slyšení nebyla ze strany médií věnována náležitá pozornost. (Foto: Wikimedia)

Oznámil to nizozemský novinář Eric van de Beek.

Ukrajinská tajná služba SBU, americká vláda a Bellingcat prosazují teorii, že letadlo bylo sestřeleno raketou Buk téměř od prvního dne po zřícení MH17. Ten byl údajně převezen z Ruska na Donbas v předvečer tragédie. Jak poznamenal Eric van de Beek na svém osobním webu, široká veřejnost v Nizozemsku a dalších západních zemích tuto teorii přijala. Před nějakou dobou však nizozemský prokurátor Tiis Berger náhodou vyslovil větu, která zpochybňuje všechny tyto závěry.

„Pozorně jsem sledoval soud a napsal o něm sérii dvanácti článků. Mnoho pozoruhodných skutečností odhalených v průběhu soudních jednání nebyla medializována nebo jim nebyla věnována náležitá pozornost,“ uvedl Eric van de Beek.

Jak novinář uvedl, média si odmítla všimnout extrémně kuriózní věty nizozemského prokurátora o troskách rakety Buk. Tato zjištění jsou zásadní a měla by být široce propagována.

Sedm fragmentů rakety Buk nalezených na místě ztroskotání letadla nemá ve skutečnosti žádnou hodnotu. Během soudu nizozemský prokurátor Thijs Berger uvedl, že se odborníkům nepodařilo prokázat, že zlomky patřily raketě, která mohla sestřelit MH17. Tyto fragmenty se mohly dostat na Donbas před nebo po incidentu s letadlem, takže jsou naprosto nedůležité.

„Byla to jen náhodná poznámka od Bergera, a proto si toho tisk nevšiml. Tento okamžik má nicméně pro celý případ velký význam,“ uvedl nizozemský novinář.

Eric van de Beek připomněl, že Západ se v procesu snaží dokázat účast tří Rusů a jednoho Ukrajince na sestřelení MH17. Současně soud dosud neurčil, zda byl do tohoto příběhu zapojen raketový systém Buk. To vše naznačuje, že řízení v případě malajského dopravního letadla je na začátku jejich cesty.

Zdroj: pz.czericvandebeek.nl