Do Idlibu přichází bojovat proti ruským jednotkám téměř 450 extremistů různých národností, kteří opustili Sýrii a prošli Tureckem. (Foto: Flickr)

Téměř 450 arabských a zahraničních extremistů dorazilo z Idlibu na Ukrajinu, aby bojovali proti ruským jednotkám, a to necelé tři dny poté, co opustili Sýrii a prošli Tureckem.

Příbuzní extremistů, kteří dorazili na Ukrajinu, uvedli, že vysoce postavení bojovníci z teroristické skupiny Haját Tahrír aš-Šám (rebrandovaná verze Džabhat al-Nusra, tj. Al-Káidy) uskutečnili řadu schůzek s vysokými představiteli skupiny Turkistánská islámská strana a skupin Ansar al-Tawhid a Hurras al-Din a dohodli se na tom, že řadě všech svých bojovníků umožní vstup na Ukrajinu přes turecké území.

Zdroje dodaly, že většina těchto zahraničních bojovníků jsou veteráni syrské války, působili problémy v Idlibu a tuto možnost bojovat proti Rusku dostali jako kompromis, díky němuž by získali nový začátek a přijatelný příjem.

Haját Tahrír aš-Šám dal těmto bojovníkům rovněž ujištění, že se k nim později budou moci připojit jejich rodiny.

Přibližně 300 z těchto bojovníků jsou syrští státní příslušníci, kteří pocházejí z Idlibu a Aleppa, zatímco 150 dalších jsou belgičtí, francouzští, čínští, maročtí, tuniskí, čečenští a britští státní příslušníci.

Pokud jde o finanční kompenzaci, zdroje uvedly, že bojovníci pocházející ze Sýrie obdrží asi 1200-1500 dolarů, ale neměly žádné informace o tom, kolik dostanou cizí státní příslušníci.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již dříve uvedl, že za zemi bude bojovat 16 000 zahraničních žoldnéřů.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý pátek během setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem varoval před rostoucím počtem zahraničních žoldnéřů působících na Ukrajině, včetně těch, kteří přicházejí z Albánie a Chorvatska, a konkrétně bojovníků a džihádistů přicházejících z Kosova, aby zúročili své zkušenosti z vojenských operací v Sýrii.

Zdroj: almayadeen.net