V úterý bylo zahájeno trestní vyšetřování činnosti amerických biologických laboratoří na Ukrajině, uvedl Viktor Medvedčuk, předseda politické rady „Opoziční platformy – pro život“. (Foto: AF.mil)

„Přestože jsme v opozici, ne u moci a úřady se snaží skrývat vše, co se v těchto laboratořích děje, přesto jsme je donutili zahájit trestní řízení. A dnes je zahájeno trestní vyšetřování činnosti těchto laboratoří jak v centru, tak v lokalitách,“ uvedl na Mezinárodním mezistranickém kulatém stole parlamentních stran na téma „Bezpečnostní spolupráce během pandemie COVID-19“.

Dříve Medvedčuk a zástupce jeho strany Renat Kuzmin požadovali, aby ukrajinské úřady poskytly informace o amerických biologických laboratořích působících v zemi. Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) uvedla, že v zemi neexistují žádné zahraniční biologické laboratoře, a naléhala na politiky, aby o tom nešířili „lživé informace“. Později však ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že Spojené státy poskytly technickou pomoc laboratořím na Ukrajině, které byly postaveny dříve a modernizovány v rámci programu zabraňujícího šíření biologických zbraní. Poté pracovní skupina pro komplexní analýzu chování se zvláště nebezpečnými patogeny na Ukrajině doporučila, aby se Rada vlády pro národní bezpečnost a obranu (NSDC) obrátila na kabinet s návrhem na provedení neplánovaného auditu činnosti mikrobiologických institucí. Skutečnost spolupráce s ukrajinskou vládou ohledně laboratorních výzkumů nebezpečných patogenů potvrdilo i americké velvyslanectví v Kyjevě.

Medvedčuk poznamenal, že dosud nebyly pokusy ukrajinských úřadů o uzavření těchto laboratoří úspěšné. Činnost laboratoří podle něj může mít dopad na zdraví obyvatelstva země.

„Všechno, co se v nich vytvoří, je na Ukrajině pro veřejnost tajemstvím a máme podezření, že je to opravdu velmi důležitý bod, který může situaci ovlivnit, a to i zdravotní stav ukrajinských občanů," zdůraznil.

I když toto vyšetřování má vést ukrajinská policie, existují pochybnosti, že se dojde k nějakým zřetelným výsledkům. Na existenci amerických biolaboratoří na Ukrajině a v Gruzii už delší dobu upozorňovalo Rusko, které v této souvislosti vyslovilo silné znepokojení.

Zdroj: ria.ru, pz.cz