Ukrajina nebude moci zvítězit nad Ruskem, prohlásil bývalý ministr dopravy a spojů Ukrajiny Jevhenij Červonenko ve vysílání televizní stanice 112 Ukrajina. (Foto: 112.ua)

K tomuto závěru lze podle jeho slov dospět matematickou cestou. Politik vyslovil rovněž názor, že by jeho země mohla získat z konsensu s východním sousedem.

„Nikdy nad tím (Ruskem) nezvítězíme. Mohu to dokázat prostě matematicky pomocí vzorců, prostě matematicky… Jsem přesvědčen, že dokonce i dnes bychom mohli dospět ke konsensu s Ruskem důstojně, bez ponížení, se vzájemnou výhodou, bez poškození ukrajinských zájmů, v něčem bychom ustoupili, ale v něčem jiném zase získali,“ řekl Červonenko.

Vysmál se zdi na hranici s Ruskem. Podle slov bývalého ministra tuto stavbu viděl, když byl na lovu.

„Řehtali jsme se všichni, generálové a prokurátoři, a říkali jsme, že tuto zeď překročí i divočáci. A prostě jsme se řehtali, jak je možné takto cynicky krást peníze, a tolik lidí o tom ví,“ podotkl Červonenko.

V roce 2015 schválila ukrajinská vláda Arsenije Jaceňuka plán opatření na realizaci projektu Zeď, který předpokládal výstavbu mohutných opevnění na hranici s Ruskem. Projekt byl vypočítán na čtyři roky a měl státní rozpočet stát 4,1 miliardy hřiven (kolem 150 milionů dolarů). Později ale bylo financování projektu na léta 2015 a 2016 sníženo více než dvojnásobně.

Národní protikorupční byro Ukrajiny dříve oznámilo, že z podezření ze zpronevěry prostředků vyčleněných na výstavbu zdi bylo zadrženo sedm lidí, mj. příslušníci pohraniční služby a představitelé dodavatelů. Později byli všichni zadrženi z rozhodnutí soudu dáni do vazby s možností propuštění na kauci.

Zdroj:  112.ua