Čínský portál Sohu ve zprávě na svém webu uvádí, že Spojené státy americké neřeší plán útoku na Rusko, protože Moskva má k dispozici strategické jaderné síly. (Foto: Sputnik)

Portál uvádí, že v dnešním světě je stát považován za hegemona, pokud disponuje strategickými jadernými silami. Tyto zbraně jsou také někdy označovány jako „tajemství zajištění míru“.

Washington se stále bojí Ruska nehledě na rozpad Sovětského svazu a výrazného ruského snížení obranné rozpočtu, uvádí autor článku. Podle něj jsou ruské strategické jaderné síly stále v plné bojové pohotovosti, což „nutí Američany, aby střelný prach drželi v suchu“.

Strategické jaderné síly

V roce 1991 Rusko získalo 70 % strategických jaderných sil bývalého Sovětského svazu, proto vždy disponovalo pozemními, námořními a vzdušnými prostředky strategického útoku, připomíná portál. „Rusko je jediný stát na světě kromě USA, který má takové možnosti,“ uvádí se v článku. Vévodící roli v ruské jaderné triádě hrají rakety pozemní dislokace, které jsou od dob studené války v plné bojové pohotovosti, dodává autor.

Rozhodnutí Washingtonu o vystoupení z dohody o jaderném odzbrojení, co se týče i nejdůležitější smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu, podle Sohu na Rusko vyvinulo silný strategický tlak. Ale svými vojenskými cvičeními Hrom 2019 Moskva celému světu dala jasně najevo, že v nejbližších letech bude její bezpečnost garantována strategickými jadernými silami.

Autor dále uvádí, že k žádnému novému závodu ve zbrojení, který probíhal mezi SSSR a USA, nedojde.

„Ruská armáda může zlepšit své silné stránky, konkrétně strategické síly, a zajistit spolehlivost odvetného útoku. Takže v nejbližším desetiletí se USA ani neodváží podívat směrem Ruska,“ uzavírá autor článku.

Zdroj: snews.com