Na Slovensku se používají vakcíny společností Pfizer/BioNtech a Moderna. Mezi podezřeními na vážné nežádoucí účinky byly hlášeny například alergické reakce, prekolapsový stav, synkopa, trombóza a anafylaktická reakce.

Tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková pro TASR uvedla, že na Slovensku celkem nahlásili 631 podezření na vedlejší účinky vakcín proti covidu-19.

Dodala, že 19 hlášení zaslala společnost Pfizer, ostatní byla zaslána lékárnami, farmaceuty, jiným zdravotnickým personálem a pacienty.

„Z celkového počtu hlášení bylo 32 vyhodnoceno jako vážné, včetně jednoho úmrtí, které jsme již v minulosti komunikovali. Vakcíny Comirnaty se týká 627 hlášení a čtyři hlášení vakcíny COVID-19 Vaccine Moderna,“ uvedla.

Převážná většina hlášení se podle mluvčí státního ústavu týká krátkodobých a lehkých vedlejších účinků.

Vysvětlila také, že jde například o bolest v místě vpichu, která může vyvolat bolest celého rameno nebo končetiny, do které byla vakcína podaná.

Hlášeny jsou také zvýšená teplota až horečka, zimnice a třesavka, bolest hlavy, svalů a kloubů, slabost, únava, nevolnost a další.

Tato hlášení mají mírnou nebo střední intenzitu a do několika hodin až dnů ustoupí.

Mezi podezřeními na vážné vedlejší účinky byly hlášeny například alergické reakce, prekolapsový stav, synkopa, trombóza a anafylaktická reakce.

Zdroj: teraz.sk