U našich sousedů na Slovensku rozhodla vláda o dalším zákazu vycházení. Ten má podle všeho platit i 25. a 26. ledna a následně bude trvat až do 7. února. (Foto: Youtube)

Usnesením ze dne 31. prosince 2020 vláda omezila svobodu pohybu a pobytu do 24. ledna. Uplynulý víkend přijala vláda nové usnesení, v němž přijala zákaz vycházení v termínu od 27. ledna do 7. února. Pondělí 25. ledna a úterý 26. ledna v něm nebyly zahrnuty.

Vláda kromě toho ve středu rozšířila i výjimky ze zákazu vycházení. Od 27. ledna do přírody nebo za individuálním sportem v rámci okresu mohou nově cestovat i osoby, jejichž zdravotní stav neumožňuje provedení testu na covid-19. Stejně tak i lidé se středně těžkým nebo těžkým mentálním postižením nebo se závažnou poruchou autistického spektra.

Přibyly i nové výjimky ze zákazu vycházení pro osoby, které cestují na pracovní pohovor, výběrové řízení či za uzavřením pracovní smlouvy. Prokázat se však musí negativním výsledkem testu na onemocnění covid-19, dokladem o překonání tohoto onemocnění ne starším než tři měsíce, případně tím, že byli očkováni druhou dávkou vakcíny a od tohoto očkování uplynuly alespoň dva týdny. Výjimku budou mít nově i osoby s dítětem do tří let na cestu do vzdálenosti 1000 metrů od bydliště a zpět.

Taktéž zmiňme, že Slovensko čeká další plošné testování. Proběhne však jinak než loni. Testování během osmi dnů mají na starosti samosprávy, testovat se může již od pondělí, mnohá města však během víkendu posílí mobilní odběrová místa, aby se mohl otestovat každý. Na cestu do práce či do přírody totiž bude potřebný certifikát.

Na cestu do práce a uplatnění dalších výjimek ze zákazu vycházení bude nutné se od 27. ledna do 2. února prokazovat negativním výsledkem testu na koronavirus. Může jít o antigenní, ale i PCR test, který byl proveden od 18. ledna. Testování proběhne od 18. do 26. ledna.

AC24.cz je také na  Facebooku Twitteru Telegramu a   GAB.

Zdroj: snews.com