Paleoantropologové poprvé nalezli části lebky denisovana (Homo altaensis) – vymřelý druh nebo podruh starodávných lidí, jež známe díky zkamenělinám, které byly nalezeny v Denisově jeskyni na Altaji. (Foto: Wikimedia)

Dodnes byly pozůstatky těchto málo prozkoumaných hominidů zastoupeny pouze kostmi končetin a zuby. O nálezu informuje redakce Sapiens.

Vědci v Denisově jeskyni našli dva fragmenty zadní levé části temenní kosti. Jejich rozměry jsou pět na osm centimetrů. Analýza DNA potvrdila, že kosti patří denisovanu, vzorky jsou ale příliš staré, a proto nelze využít radiokarbonovou metodu datování.

Odborníci také porovnali fragmenty s analogickými kostmi lebek neandrtálců a lidí dnešního typu, výsledky vědecké práce budou představeny později.

Uvádí se, že rozměry kostí lebky jsou příliš malé, aby mohly být použity k identifikaci dalších lebek denisovanů bez použití DNA. Vědci doufají, že v budoucnu se podaří najít zachovalejší zkameněliny.

V lednu se uvádělo, že mezinárodní skupina vědců určila dobu přebývání neandrtálců a denisovanů na území starodávné Sibiře. Ukázalo se, že Homo altaensis žili v Denisově jeskyni před 200 tisíci lety, poprvé se tam mohli objevit minimálně před 300 tisíci lety. Neandrtálci přišli na Altaj před 100-200 tisíci lety. Dva typy starodávných lidí nějakou dobu žili společně, dokonce se křížili.