Muž z Pensylvánie byl odsouzen k pětiletému podmíněnému poté, co se během voleb 3. listopadu přiznal k nezákonnému hlasování. (Foto: Flickr)

Bruce Bartman (70 let)  se během pátečního jednání omluvil soudci Richardovi Cappellimu a uvedl, že „udělal hloupou chybu“, když nelegálně odevzdal hlasovací lístek za svou zesnulou matku.

Mužův právník Samuel Stretton před soudem uvedl, že Bartmanovo rozhodnutí bylo „politická chyba a velmi hloupá“. Neplatný hlasovací lístek, který odevzdal, byl pro bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Bartman byl odsouzen ze dvou důvodů, z křivé přísahy a nezákonnému hlasování.

Kromě podmíněného trestu nebude Bartmanovi umožněno hlasovat ve volbách po dobu čtyř let a nebude moci pracovat v porotě.

Advokát okresu Delaware Jack Stollsteimer uvedl, že se domnívá, že „bylo dosaženo spravedlnosti“, podle Philadelphia Inquirer.

„Pro jeho uvěznění není veřejná vůle,“ řekl Stollsteimer, „tento obžalovaný od začátku přijal odpovědnost za své činy a zaplatil za ně cenu.“

Bartman použil číslo řidičského průkazu své matky, která zemřela před více než deseti lety, a zaregistroval ji k hlasování ještě  než obdržel hlasovací lístek, který odevzdal na její jméno.

Úředníci také uvedli, že zaregistroval i svou zesnulou tchyni k hlasování, ale nedostal hlasovací lístek pro její nepřítomnost k vyzvednutí lístku

„Toto vyšetřování trestné činnosti a stíhání ze strany mé kanceláře by mělo sloužit jako plán pro smysluplnou reformu pro zákonodárce v Pensylvánii a úředníky, kteří přezkoumávají naše volební systémy,“ uvedl Stollsteimer ve svém prohlášení.

„Naše kancelář udělala, co mohla, aby zajistila, že naše volby budou bezpečné a přístupné, ale další boj bude v Harrisburgu. Těm, kteří kontrolují volební systémy, říkám: „Odstraňte nefunkční systémy, nikoli volební urny.“

Po volbách 3. listopadu 2020 řada států uvažuje o změně pravidel týkajících se hlasování v nepřítomnosti mailem. Tento týden na Floridě schválila státní legislativa návrh zákona, který poskytuje více předpisů pro volební urny a více požadavků na identifikaci voličů, kteří požadují hlasovací lístek.

Volební zákon v Georgii dosud vyvolal největší polemiku. Návrh zákona, podepsaný v březnu guvernérem Brianem Kempem, mimo jiné obsahuje další požadavky na identifikaci osob, které chtějí hlasovat poštou.

Nejvyšší soud na začátku tohoto měsíce rovněž zamítl soudní spor týkající se hlasovacího sporu v Pensylvánii ohledně státních iniciativ týkajících se hlasování prostřednictvím pošty.

Zdroj: pz.cz