Je to poprvé, kdy Švédsko jako země vzneslo obžalobu proti nějaké hlavě státu, když tento týden pět poslanců parlamentu z této skandinávské země oficiálně obvinilo tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdogana z genocidy. Tito poslanci vznáší podezření, že Erdogan se dopouští válečných zločinů, genocidy a zločinů proti lidskosti proti kurdské většině v tureckém jihovýchodním regionu od té doby, kdy se v roce 2015 zhroutilo příměří mezi zakázanou Kurdistánskou stranou pracujících (PKK) a vládními silami.


Oficiální obžaloba byla podána ve švédském Úřadu mezinárodní veřejné prokuratury. Pokud se tento orgán rozhodne přistoupit k vyšetřování, mohl by na Erdogana a několik dalších tureckých činitelů jako ministerský předseda Binali Yilddirim být vydán zatykač.

Poslanec Carl Schlyter říká, že se mu líbí představa, že by Erdogan mohl mít v jeho části světa potenciálně omezenou svobodu pohybu, a doufá, že sousední země se přidají:

„Když bude mít pan Erdogan omezené možnosti potulovat se po Evropě a ovlivňovat evropské země způsobem, jakým chce, tak doufám, že to bude mít dopady na jeho politiku.“