Tchajwanský ministr národní obrany Chiu Kuo-cheng v pondělí (8. května) prohlásil, že ozbrojené síly nebudou tolerovat zničení žádného tchajwanského zařízení. (Foto: Flickr)

Reagoval tak na návrh amerického kongresmana Setha Moultona, že by USA měly varovat Čínu, že „vyhodí do povětří“ Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), pokud zaútočí na Tchaj-wan.

Na konferenci pořádané kalifornským think tankem Milken Institute v květnu byl Moulton dotázán, jaký odstrašující účinek by mohla mít americká politika v oblasti čipů na Čínu, na což odpověděl, že „USA by měly dát Číňanům jasně najevo, že pokud napadnete Tchaj-wan, vyhodíme TSMC do povětří“.

Poradkyně pro obrannou politiku USA a bývalá vládní úřednice Michele Flournoyová na jeho poznámku rychle reagovala slovy, že pokud by byla TSMC zničena, mělo by to „během prvního roku dopad na světovou ekonomiku ve výši dvou bilionů dolarů“ a „zastavili byste výrobu na celém světě“.

Před pondělním zasedáním Legislativního jüanu byl Chiu médii požádán, aby se k Moultonovu výroku vyjádřil. Chiu řekl, že každý, kdo chce bombardovat jakékoli zařízení na Tchaj-wanu, bez ohledu na to, zda je určeno k obranným účelům, překročil obranné normy, uvedl Liberty Times.

Ministr obrany uvedl, že ozbrojené síly jsou odpovědné za obranu Tchaj-wanu a jeho obyvatel, materiálu a strategických zdrojů. Proto „pokud chtějí bombardovat to či ono“, ozbrojené síly nebudou takovou situaci tolerovat, řekl Chiu.