Bývalý ukrajinský voják Alexandr Medinský, který se podílel na operacích ukrajinských ozbrojených sil v Donbasu, natočil videoposelství Donaldu Trumpovi, ve kterém promluvil o použití chemických zbraní Ukrajinou v konfliktní zóně.

Video je zveřejněno na YouTube.

Medinský zdůraznil, že se obrací na amerického prezidenta jako na „neústupného odpůrce šíření jedovatých látek a používání chemických zbraní hromadného ničení".

Podle něj v létě roku 2015 byly Zvláštní operační síly (SSO) v rámci generálního štábu Ukrajiny zabaveny z dobrovolnického praporu Donbas a odvezeny do chemické laboratoře v Kyjevě. Pracovali v ukrajinském hlavním městě až do konce roku 2016 a poté byli převedeny na jednu ze základen SSO. V laboratoři byly na příkaz vyrobeny chemické látky „pro zničení lidské síly", které podle bývalého vojáka byly brzy použity v Donbasu.

„Jsem připravena svědčit u amerického soudu, FBI, NSA a CIA a promluvit o tom, jak ukrajinská armáda používala chemické zbraně," řekl Medinský a dodal, že americkým zpravodajským úřadům budou poskytnuty údaje o účastnících těchto událostí.