Bývalý advokát André Sirois, který pracoval 40 let v OSN, v rozhovoru pro Sputnik.France prohlásil, že v databázích OSN se až do posledního okamžiku nebylo možné obeznámit s textem připravované v Marrákeši dohody o migraci. Jde podle jeho názoru o úmyslné zatajování informací s cílem nepřipustit, aby bylo podepsání dokumentu zmařeno. (Foto: Wikipedia)

Kanaďan André Sirois bere ostražitě možné následky dohody pro státy, které ji podepsaly. Spolupracoval po 40 let s OSN a zúčastnil se mj. Mezinárodního tribunálu pro Rwandu.

Expert vytyčuje především nedostatečnou průzračnost ze strany OSN — před přijetím byla dohoda zahalena tajemstvím. Podle slov André Siroise mohla OSN záměrně utajovat informace, aby nebyl dokument zamítnut v průběhu projednávání.

„Jsem přesvědčen, že některé údaje nebyly úmyslně zveřejněny. Pracuji s dokumenty OSN už 40 let v knihovně a v informačních službách, donedávna jsem neměl k tomuto dokumentu přístup. Pracovníci knihovny OSN a známí novináři mi řekli, že dokonce i jim je těžko najít text tohoto dokumentu," řekl André Sirois v rozhovoru pro Sputnik.

„Nemyslím si, že se to stalo náhodou, prostě chtěli, aby byl dokument schválen bez zbytečných otázek," tvrdí advokát.

Sirois je ze své strany přesvědčen, že pakt bude mít záporný účinek, protože podle jeho názoru omezí svrchovanost některých států a zbaví je možnosti provádět vlastní migrační politiku. Dotkne se to mj. Kanady, která je známá svou mimořádnou „naivitou" v mezinárodních organizacích. Kanada touto dohodou utrpí jako jedna z prvních. Tato země přijímá mnoho imigrantů a snaží se vypadat na mezinárodní scéně jako pokroková.

„Naivita Kanaďanů v OSN je všeobecně uznávanou skutečností. V OSN všichni vědí, že Kanaďané podporují jako první podobné ušlechtilé záměry, pak na to vždy doplácejí," tvrdí Sirois. „Mezi signatáři je mnoho států, které nebudou dohodu plnit. Připomenu, že jsou mezi nimi i takové, kde žije méně lidí než v hlavním městě Québeku. Pakt podepsaly země, které migranty nepřijímají a které je už nechtějí přijímat. Můžeme dlouho mluvit třeba o Spojených arabských emirátech… Jak se stalo, že SAE, které se topí ve zlatě, už migranty nepřijímají, dokonce ani muslimy, a posílají je k nám? Říkají nám, co máme dělat, státy, které samy žádné migranty nechtějí. Je na tom něco naprosto skandálního."

„Dohodu budou muset plnit země, které migranty už přijímají," zdůrazňuje Sirois.