Íránské lodě odpálily rakety v blízkosti skupiny amerických útočných lodí, které vpluly minulý pátek do Perského zálivu, oznámila agentura Associated Press.

Když vplouvala skupina amerických válečných lodí v čele s letadlovou lodí USS John C. Stennis do Perského zálivu, sledovalo ji asi 30 lodí Íránských revolučních gard.

Ve složení útočné skupiny v čele s letadlovou lodí John C. Stennis je také raketový křižník USS Mobile Bay, raketové torpédoborce USS Decatur a USS Mitcher, a také útočná atomová ponorka.

Je také uvedeno, že se bude USS John C. Stennis nacházet na Blízkém Východě dva měsíce.

Podle informace The Wall Street Journal mají tyto lodi demonstrovat Teheránu sílu.

Zdroj listu dříve vysvětlil, že přítomnost USS John C. Stennis „určitě zajistí kladný rozdíl" v poměru sil pro případ nepřátelských akcí Íránu v těchto vodách.

Americká letadlová loď se objevila ve strategicky důležité oblasti Světového oceánu v bezprostřední blízkosti íránských břehů poprvé po vystoupení USA z jaderné dohody s Íránem v květnu 2018. Prezident USA tehdy prohlásil, že Washington vystupuje z dohody a obnovuje všechny sankce proti Teheránu včetně sekundárních. Podobná omezení se dotýkají také jiných zemí, které obchodují s íránskou stranou.