Venezuelský ministr komunikace a informací Jorge Rodríguez v úterý oznámil, že bylo indentifikováno celkem pět lidí, kteří se podíleli na nedávných útocích na systém dodávek elektřiny v zemi. (Foto: Wikipedia)

„Bylo zadrženo pět lidí. Bylo zjištěno, že jsou zapojeni do daných dvou útoků. A máme jasnou představu o tom, jak tento kybernetický útok dne 7. března mohli provést,“ prohlásil Rodríguez ve státní televizi.

Podle něj byly zadržené osoby schopné proniknout do „mozku“ centrálního řízení vodní elektrárny Guri. Ministr dále uvedl, že další tři podezřelí nyní pobývají v USA, ve Španělsku a v Kolumbii.

V současné době však již byly vůči daným osobám vzneseny požadavky u Interpolu.

Rodríguez také poznamenal, že ke kybernetickým útokům došlo ve dnech 7. a 9. března a k útokům „mechanického a fyzického rázu“ ve dnech od 25. do 29. března. Celkový počet lidí, kteří se na útocích podíleli, přitom odhaduje na devatenáct.

V březnu došlo ve Venezuele k problémům s elektřinou hned několikrát. K největší poruše přitom došlo v noci na 8. března, když bez proudu zůstalo 21 států Venezuely. Nicolás Maduro to označil za „elektrickou válku“ ze strany USA.

Úředníci obvinili opozici z útoku na elektrárny s koktejly Molotova.

Dne 29. března došlo v zemi k dalšímu výpadku. Tehdy bez proudu zůstala metropole Caracas a problémy s elektřinou opět hlásilo celkem 21 států v zemi, z celkového počtu 23.

V dubnu úřady informovaly o nových útocích na zařízení pro dodávky elektřiny. Prezident Maduro oznámil, že schválil měsíční plán obnovy systému dodávek elektřiny v zemi, který zajišťuje regulaci zátěže na rozvodné síti.

Zdroj: snews.com