Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador (AMLO) prohlásil, že požádá Joea Bidena, aby posoudil případ zakladatele WikiLeaks Juliana Assange, a uvedl, že je „ostudou pro celý svět“, že se s ním za skutečnou novinářskou práci zachází „hůře než se zločincem“. (Foto: Flickr)

„Julian Assange je nejlepší novinář naší doby na světě a bylo s ním zacházeno velmi nespravedlivě, hůře než se zločincem – je to ostuda pro celý svět,“ řekl Obrador v úterý na tiskové konferenci v Mexico City.

Assange čeká na vydání do USA z věznice Belmarsh v Londýně v Anglii, kde bude čelit obvinění ze špionáže za zveřejnění tajných vojenských dokumentů odhalujících řadu pochybení americké vlády během válek v Iráku a Afghánistánu.

„A svobody? Odstraníme z New Yorku sochu Svobody?“ ptá se. Obrador se zeptal.

„Ano, požádám Joea Bidena, aby se zabýval případem zakladatele WikiLeaks. Humanismus musí zvítězit. Mexiko otevírá dveře Julianu Assangeovi v případě, že bude rozhodnuto o jeho propuštění,“ dodal.

Poté, co Assange v roce 2011 odhalil válečné zločiny americké vlády v Afghánistánu a Iráku, byl obviněn podle zákona o špionáži v rámci politicky motivovaného útoku na svobodu slova.

Britská vláda minulý týden schválila Assangeovo vydání, proti němuž se Assange může do 14 dnů odvolat. Pokud bude v USA odsouzen, hrozí mu až 175 let vězení.

Pozoruhodné je, že americká vláda zosnovala v době, kdy Assange seděl ve vězení, atentát na něj, za což byl španělským soudem vyzván k odpovědnosti bývalý americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

AMLO v lednu uvedl, že před svým odchodem z funkce požádal Trumpa o omilostnění Assange.

Obrador se má v červenci setkat s Joe Bidenem. Celé AMLOovo vyjádření (ve španělštině):

Jamie White