Meteorologové z Německé meteorologické služby (DWD) popírají prohlášení politiků, že povodňová katastrofa v Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko byla v důsledku změny klimatu. (Foto: Twitter)

Taková regionální bouře je jediná událost a to je počasí. Tvrzení, že za to může změna klimatu, není obhájitelné,uvedl meteorolog DWD Andreas Friedrich v novinách Bild.

Bouřky s extrémními srážkami se za posledních 20 let zvýšily. Tyto údaje však nebyly dostatečné pro vyvození závěrů.

„Odborníci na počasí jsou velmi opatrní, přesné střední hodnoty vypočítají nejdříve po 30 letech a teprve poté vydávají prohlášení o klimatu. Ještě tak daleko nejsme.“

Vedoucí oddělení pro monitorování klimatu na DWD, Florian Imbery, dříve řekl: „Zejména to, co jsme za poslední dva dny zažili v Severním Porýní-Vestfálsku a Porýní-Falcku, jsou události, které se opakují jednou za 100 let.“

Je těžké odvodit souvislost mezi změnou klimatu a silným deštěm. „V pozorovacích datech pro střední Evropu pro podzim, zimu a jaro vidíme nárůst silných srážkových událostí, ale ne nutně pro letní měsíce. Variabilita z roku na rok je podstatně větší než něco, co lze nazvat trendem nebo tendencí. Proto je obtížné říci, že již dnes vidíme jasnou souvislost se změnou klimatu,“ říká expert.

Zdroj: pz.cz