Vojáci Bundeswehru nemohou k letu do Afghánistánu použít letadla německých ozbrojených sil, což je důvod, proč musí sáhnout po amerických vojenských dopravních letadlech C-17. Uvedl to deník Spiegel. (Foto: Flickr)

Situace podle  deníku souvisí s odmítnutím Ázerbájdžánu poskytnout NATO povolení k letu nad jeho územím. Německé letectvo však obvykle každý týden létá přes území Střední Asie do města Mazáre Šeríf v severním Afghánistánu, kde jsou vojska Bundeswehru umístěna.

Uvádí se, že kvůli odmítnutí Ázerbájdžánu povolit lety vzdušným prostorem země, musela na konci března letadla Bundeswehru zrušit let do Mazáre Šeríf.

Ve zprávě Bundeswehru se uvádí, že do konce dubna je řada letů německých letadel „pozastavena“, a to kvůli sporům s Ázerbájdžánem. Velitelství Bundeswehru zároveň prohlásilo, že odlety a přílety vojáků Bundeswehru jsou „zajištěny“, jelikož jako alternativa mohou být použita letadla vzdušných sil americké armády. Ty však dle deníku používají jinou trasu.

Deník přitom zdůrazňuje, že letadla NATO se již dříve několikrát setkala s problémy při získávání povolení k používání vzdušného prostoru zemí. Spiegel připomíná, že Írán v roce 2011 zakázal proletět vzdušným prostorem země letadlu německé kancléřky Angely Merkelové, která mířila do Indie.

Zdroj: spiegel.de