Faerské ostrovy, které jsou autonomním regionem ve složení Dánska a které nepodpořily sankce Evropské unie vůči Moskvě, mají obrovské zisky z exportu ryb do Ruska, píše Sveriges Radio. (Foto: David Rasmusson/Sveriges Radio)

Faerské ostrovy využily situace a dokázaly vyplnit mezeru na ruském trhu po odchodu evropských dodavatelů a teď se přes jedna čtvrtina jejich celkového exportu vyváží do Ruska. Od roku 2013 se zvýšily dodávky ryb z Faerských ostrovů ze 700 milionů na 2,5 miliardy dánských korun (383,1 milionu USD), podotýká rozhlasová stanice.

„V podstatě jsme nic nezměnili, k jednacímu stolu nás také nikdo nepozval," řekl ministr rybího hospodářství Faerských ostrovů Høgni Hoydal a dodal, že v zemi bylo dosaženo politického konsensu v otázce sankcí proti Rusku.

Faerské ostrovy však nejsou nezávislým státem. Mají sice samosprávu, jsou ale součástí Dánska. Přitom nepatří do EU a mohou samostatně určovat svou obchodní politiku, a proto z právního hlediska nemusejí Faerské ostrovy podporovat sankce, což vyvolává podráždění v dánské vládě, konstatuje Sveriges Radio.

„My na Západě se pokoušíme vystupovat proti ruské agresi jednotnou frontou. A proto skutečnost, že Faeřané sankce ignorují, je pro nás problém. Z hlediska právního nemáme žádný důvod ke kritice. Tato situace má ale také morální stránku a v tomto ohledu nejednají správně," cituje Sveriges Radio zplnomocněnce dánské strany Venstre Michaela Aastrupa Jensena.

Podle jeho názoru může jednání Faerských ostrovů způsobit vážnou škodu Evropské unii, protože rozšířily nedávno spolupráci s Ruskem, když podepsaly s Eurasijskou ekonomickou unií deklaraci o společných záměrech.

„Faerské ostrovy se mohou stát ‚prvkem ruské propagandy‘. V Rusku teď mohou mluvit o tom, že západní svět není jednotný, a mohou přitom využít Faerských ostrovů," domnívá se Jensen.

Zdroj:  sverigesradio.se