Přesně před 110 lety došlo v sibiřské tajze k ohromnému výbuchu, který byl tisíckrát ničivější, než atomová bomba shozena na Hirošimu. Vědci však dosud neznají příčinu největšího výbuchu v dějinách.

30. června 1908 v sibiřské tajze nedaleko řeky Podkamenná Tunguska došlo k masivní explozi. Přestože výbuch zničil 80 milionů stromů, tato exploze si vyžádala jen dvě oběti na životech.

Jelikož oblast je málo zalidněná, obyvatelé měli štěstí v neštěstí. Kdyby k výbuchu došlo jinde, oběti na životech by se počítali v desetitisících. Vědci však dodnes nevědí se stoprocentní jistotou říci, co bylo příčinou výbuchu, který vznikl z čista-jasna.

Vrátíme se o 110 let do minulosti. Ráno, 30. června 1908, nezačalo na Sibiři v okolí Tunguska právě nejpozitivněji. Přesně v s7:17 místního času došlo k masivnímu výbuchu, který navždy změnil reliéf krajiny. K výbuchu došlo zhruba 800 km severozápadně od města Bajkal a 65 km od Vanavary, která byla v té době nejbližším větším městem v okolí.

Tuto událost na vlastní oči vidělo několik svědků. Ti se shodli v tom, že viděli obrovskou bílou kouli a slyšeli rachot, který se nedá s ničím srovnat. Rolník S. B. Semenov, který v té době žil v Krasnojarský kraj, nadosmrti nezapomene na tuto událost:

„Nad Tunguskou se cestou obloha rozdělila na dvě části, přičemž oheň šlehal do nebes a objevil se nad lesem. Celá severní strana byla pokryta ohněm. Košile mi začala hořet, snažil jsem se ji strhnout ze sebe, ale mohutná tlaková vlna mě odhodila několik metrů zpět.

Někteří nešťastní svědci události si mysleli, že přichází konec světa. Masivní výbuch cítili i cestující vlaku, jedoucího napříč Transsibiřské magistrálou. Strojvůdce pro jistotu raději vlak zastavil.“

Ničivá síla exploze

V okruhu 50 kilometrů od epicentra výbuchu stromy lehly popelem. Avšak i v oblastech 200 kilometrů bylo cítit mohutné tlakové vlny. Pro nás je to opravdu nepředstavitelná vzdálenost. Devastační důsledky exploze pocítilo vše, co mohutné tlakové vlně přišlo do cesty.

V rádiusu desítek kilometrů od místa výbuchu místní obyvatelé našli už jen torza sobů, po mnohých zvířatech však nezůstalo ani to. Exploze zničila nejen stromy a zvířata, ale i příbytky a haly, spolu s veškerým zařízením. Všichni se ptali na jedno. Co se vlastně stalo?

Více teorií

Ihned po výbuchu se začalo vyšetření, které však nepřineslo žádné výsledky. Lidé věřili kdečemu. Podle jedné varianty šlo o nezdařený pokus Nikola Tesly, jiní věřili, že výbuch má na svědomí mimozemská civilizace.

Dokonce se z výbuchu začali navzájem obviňovat dva majitelé zlatých dolů, kteří si však neuvědomovali, že oba jsou příliš „malé ryby“ na to, aby věděli zosnovat výbuch takového rozsahu.

V roce 1921, téměř 13 let od výbuchu, se skupina vědců začala přiklánět k teorii, že do oblasti spadl meteorit. Musíme být shovívaví vůči vyšetřovacím metodám té doby. Přece jen, šlo o začátek 20. století a tak jsme si museli na výsledky vyšetřování počkat nějaký ten rok.

Skupinka vědců se vybrala do oblasti, ale nepodařilo se jim najít žádný zbytek meteoritu. Vše, co objevili, byla země zdevastovaná k nepoznání. Pokud za Tunguska katastrofu může meteorit, podle vědců pravděpodobně vybuchl už při vstupu do naší atmosféry. A na svůj dopad si naštěstí vybral nízko zalidněnou oblast na Sibiři.

Jak to tedy ve skutečnosti bylo? Podělte se o své názory níže v diskuzi.

Zdroj:  allthatsinteresting.com