DETROIT (USA) – Společnost McDonald’s v úterý oznámila, že v reakci na invazi na Ukrajinu dočasně uzavře všech 850 restaurací v Rusku. (Foto: Flickr)

Hamburgerový gigant uvedl, že bude nadále platit 62 000 zaměstnanců v Rusku, „kteří vložili své srdce a duši do naší značky McDonald’s“. V otevřeném dopise zaměstnancům však prezident a generální ředitel McDonald’s Chris Kempckinski uvedl, že uzavření těchto prodejen je prozatím správné.

„Díky našim hodnotám nemůžeme ignorovat zbytečné lidské utrpení, které se odehrává na Ukrajině,“ uvedl Kempczinski.

Podle Kempczinského nelze určit, kdy bude společnost schopna své prodejny znovu otevřít.

Společnost McDonald’s rovněž dočasně uzavřela 100 restaurací na Ukrajině a nadále vyplácí mzdy těmto zaměstnancům.

Společnost McDonald’s může mít kvůli uzavření restaurací velký finanční dopad. V nedávné zprávě pro regulační orgány chicagská společnost uvedla, že její restaurace v Rusku a na Ukrajině se podílejí 9 % na jejích ročních tržbách, tedy přibližně 2 miliardami dolarů.

Na rozdíl od jiných velkých značek rychlého občerstvení v Rusku, které jsou vlastněny franšízanty včetně KFC, Pizza Hut a Burger King, McDonald’s vlastní 84 % svých ruských provozoven.

Tlak na to, aby se McDonald’s a další společnosti jako Coca-Cola a PepsiCo, které v Rusku zůstávají, stáhly, sílí. Mnoho společností na protest proti invazi na Ukrajinu ukončilo v zemi svou činnost.

Zdroj: timesunion.com