Igor Matovič prohlásil, že by na Slovensku mělo proběhnout další plošné testování, a to již před Vánoci. Podle něj toto opatření prokázalo svou účinnost a je si také jistý tím, že to pomůže zabránit přetížení nemocnic. Uvedl rovněž, že pokud se lidé nebudou chtít testování zúčastnit, pak může být posouzena možnost zavedení lockdownu v prosinci. (Foto: TV6)

Na Slovensku může být realizováno další plošné testování. Dnes to  oznámil předseda slovenské vlády Igor Matovič, který rovněž zdůraznil, že se všichni členové vlády shodli na nutnosti tohoto opatření.

Jak tvrdí slovenský premiér, zásadní význam plošného testování potvrdil i Ústřední krizový štáb, stejně jako řada epidemiologů. Pomoci plošného testování se mohou na Slovensku vyhnout přetížení nemocnic a zastavit nárůst epidemie, myslí si Matovič.

„Pokud chceme zastavit nárůst epidemie, tak musíme opět projevit odvahu a provést plošné testování,“ prohlásil slovenský politik.

Dále Matovič podotkl, že plošné testování by mělo proběhnout stejným způsobem, jako tomu bylo před tím. To znamená, že nejdříve se bude testovat ve všech regionech a další kola testování by probíhala jenom v těch oblastech, kde bude epidemiologická situace nejméně příznivá.

Následně slovenský premiér nevyloučil ani tvrdší opatření, a to v případě, že obyvatelé nebudou ochotní se dobrovolně zúčastnit plošného testování. Pokud se tak stane, pak chce předseda vlády uvažovat o zavedení lockdownu v zemi, a to již v prosinci. Podle Matoviče by toto rozhodnutí bylo nejhorším krokem pro slovenskou ekonomiku.

Pellegrini trvá na dobrovolné účasti

Bývalý předseda vlády SR a současný lídr politické strany Hlas – sociální demokracie Peter Pellegrini označil Matovičův nápad za další prvek jeho politické hry a vyjádřil přesvědčení, že plošné testování musí být dobrovolné.

„Igor Matovič jde opět Slovensko zatahovat do své osobní politické hry v podobě celoplošného testování, ačkoliv doposud nevidíme jasný medicínský význam těch předchozích,“ napsal Pellegrini na svém facebookovém účtu.